Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka
--------------------
Pojďme na druhé. Kvůli možnému katastrofálnímu suchu by mohly vzniknout čtyři nové přehrady. Počítá s tím plán právě ministerstva zemědělství. Jenže ekologové i obyvatelé dotčených obcí jsou zásadně proti.
/ reportáž /
redaktor
--------------------
Minulý rok byl, co se vody týká, katastrofální. Dlouhotrvající sucha, obrovská vedra a málo deště působily velké potíže po celém Česku. Zákazy vstupu do lesů.
osoba
--------------------
Milá děvčata, do lesa nesmíte, můžete chodit jenom po vyznačených stezkách.
redaktor
--------------------
Zákazy zalévání zahrad, lesní požáry i nedostatek krmiva pro dobytek.
osoba
--------------------
Budeme muset shánět někde něco a nakoupit, abychom uživili to, co máme, no.
redaktor
--------------------
Obrovské požáry, vyschlé řeky. To byly jen některé důsledky extrémního počasí loni v létě. Byl to nejteplejší rok za posledních dvě stě čtyřicet let. A podle vědců bude takových extrémně suchých let přibývat. Vláda již loni v červenci schválila koncepci, která by měla vést k lepšímu hospodaření s vodou.
Richard BRABEC, ministr životního prostředí /ANO/ /léto 2015/
--------------------
Česká republika je dneska velmi dobře připravena organizačně na povodně. Není takřka vůbec připravena na sucho.
redaktor
--------------------
Ale teprve až nyní spatřil plán ministra zemědělství světlo světa a proti suchu bude ministr Jurečka bojovat výstavbou čtyř přehrad. Nová přehrada by měla vyrůst u Pečína na řece Zdobnici, ještě větší přehradu plánuje vláda vybudovat ve Vlachovicích na Zlínsku na řece Vláře. Další dvě přehrady by měly vyrůst na Rakovnicku.
Jan PIŇOS, média a komunikace, Hnutí DUHA
--------------------
Stavba přehrad je tím nejhorším možným řešením, jak řešit situaci se suchem. To, co potřebuje Česká republika, její krajina, je víc smíšených lesů a méně velkých polí, průlehy, zasakovací pásy, rozptýlená zeleň, stromořadí, to všechno, co napomáhá zasakování vody.
Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDU-ČSL/
--------------------
Máme nový dotační titul, který se týká podpory výstavby nových drobných vodních nádrží v krajině rybníků, ale i také jejich údržby, jejich oprav a tak dále.
redaktor
--------------------
Jenže ekologové i obyvatelé dotčených obcí jsou proti. Například plánovaná přehrada v Pečíně zasahuje do první a druhé zóny Chráněné krajinné oblasti Orlické hory.
David REŠL, vedoucí krajinné ekologie Správy CHKO Orlické hory
--------------------
Realizace stavby, takovéhle stavby by způsobila vlastně zničení celého údolí říčky Zdobnice, která je mimochodem chráněná i podle evropských předpisů.
moderátor
--------------------
Plán ministra Jurečky ale počítá i s tím, že by se měla zdražit voda, aby to lidi nutilo k šetření s ní. Také by měl přinést podobné fungování státní správy v období sucha jako při ohrožení povodněmi. Měla by do budoucna zavést stav bdělosti před suchem, pohotovost i krizový stav.
/ konec reportáže /
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka
--------------------
Pane ministře, mohly by ty avizované nesouhlasy, protesty ekologů a obyvatelů těch dotčených obcí nějak změnit vaše plány?
Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDU-ČSL/
--------------------
Já bych chtěl možná upřesnit, protože ta reportáž zdaleka neříká všechno, to, co říkáme my, jako ministerstvo zemědělství ve vztahu k suchu. My říkáme, začínáme a děláme opatření, která se týkají přímo zemědělců, hospodaření na zemědělské a lesní půdě. Od příštího roku bude změna v nárocích na střídání plodin, v posledním postupu bude tam více plodin než je doposud, jdeme cestou zmenšování velikosti půdních bloků, především v erozně ohrožených oblastech, tak bychom, řekněme, jenom zabránili erozi, ale podpořili absorpční kapacitu půdy, jdeme dále cestou pozemkových úprav, které vlastně v těch jednotlivých obcích dávají dohromady ten katastr, aby tam, kde má být remízek, tam, kde má být mez, tam, kde má být nějaká malá vodní detenční nádrž nebo mokřad, aby tam vznikly. Tady myslíme si, že je to gró těch podstatných opatření, které mohou pomoci mírnit dopady sucha v České republice. Ale k těm nádržím. My se dostáváme do situace, jestliže opravdu, a to nám ukazují data z Českého hydrometeorologického ústavu, kdy nám třeba měsíc a půl neprší, tak prostě pro toho zemědělce, pro občana, ale i pro průmysl se prostě vyčerpají ty přírodní možnosti, kde vzít tu, kde vzít tu vodu, takže my jsem vytipovali ty nejhůře ohrožené oblasti, kde nám chybí voda jak pro zemědělství, abychom, když už tam prostě už neprší, ten měsíc a půl, abychom tam nějakou dodali, pro průmysl i pro zásobování pitnou vodou jsme vytipovali čtyři lokality, kde by asi v budoucnu bylo vhodné mít takovéto akumulační vodní dílo, takovýto vodní zdroj vody, takže to není o tom, že my stavíme, řešení sucha na čtyřech přehradách, to teda ani náhodou, tak naivní nejsem, protože vím, že dneska kvalitní orná půda, pokud není utužená, tam je schopna zadržet až tři sta, až tři sta padesát litrů na jednom metru čtverečním, tam spočívá to gró zadržení vody v krajině, ale musíme hledat i nějaká technická opatření, jestliže zemědělec pěstuje zeleninu, pěstuje ovoce, ten prostě potřebuje zavlažovat, i když nám ten měsíc a půl neprší.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka
--------------------
A jaká bude vaše odpověď na ty protesty těch lidí, kteří tam žijí?
Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDU-ČSL/
--------------------
Já samozřejmě navštěvuju, navštěvuji ty lokality, kde případně mají vzniknout nebo někdy v budoucnu, to nebude ani za mne, možná ani za mého nástupce, ale jde o to mít tady tu lokalitu, to území nějakým způsobem chráněno, případně udělat tam aspoň nějakou studii proveditelnosti toho vodního díla, to není o tom, že za příštích deset let se tam to vodní dílo začne stavět. Já jsem byl třeba teď v pátek na Povodí Bečvy v obci Skalička, bylo tam tři sta lidí, a vysvětloval jsem tam se svými kolegy tři hodiny těmto lidem, proč a jakým způsobem tento závěr chceme realizovat a musím říct, že když jsme těm lidem ty argumenty vysvětlili, tak většina z nich odcházela, říkala, ano, my to chápeme, my to chápeme jako nutnost pro naše děti a pro naše prostě potomky mít tady i lepší hospodaření s vodou, protože dneska, já řeknu příklad, když se podíváte ještě, odbočku, to je portál intersucha...
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka
--------------------
To úplně nevím, jestli půjde, pane ministře, vidět, ale...
Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDU-ČSL/
--------------------
Já myslím, že snad jo, ale vidíte, to je sucho na území České republiky k minulé neděli, každý týden vychází vždycky tato měření. A vidíte, jak střední Morava a Moravskoslezský kraj, jak je dramaticky ohrožen suchem a třeba takové podniky jako Biocel Paskov, ArcelorMittal, je možné, jestliže nebudou nějaké větší srážky za měsíc až dva, je odpojíme od dodávek vody, protože prostě v těch vodních dílech, které tam vznikly už před padesáti lety, prostě ta voda dneska není. Takže proto se bavím o tom, že v některých lokalitách prostě nějakou vodní nádrž budeme muset jako stát zbudovat.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka
--------------------
Paní senátorko, jak vy se díváte na plány ministra zemědělství na boj proti suchu?
Veronika VRECIONOVÁ, senátorka /ODS/
--------------------
Já myslím, že tady my nebudeme zase nikterak zásadně s panem ministrem v rozporu, tady se asi shodneme na tom, že to jsou ty základní věci, které už byly zmiňovány i ve vaší reportáži, to znamená, je potřeba zmenšit ty velké lány, velké plochy, je třeba, ještě bych doplnila, hnojit spíše přírodními hnojivy než chemickými hnojivy, je třeba vrátit krajinné prvky do, do naší přírody, to znamená, o tom už jsme mluvili, různé mokřady, i ty menší vodní plochy, meandrovat potoky, různé větrolamy a změnit osobní...
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka
--------------------
Ty přehrady do toho spadají?
Veronika VRECIONOVÁ, senátorka /ODS/
--------------------
Ty přehrady, to už je takový ten úplně extrém, ale já teď nejsem schopna posoudit v těch jednotlivých místech, tady já se tady o tom nechci přít vůbec, protože to jsem samozřejmě, je potřeba vždycky se posoudit v tom jednotlivém místě, jestli to tak skutečně je, ale budu věřit panu ministrovi a nemám zásadně s tím žádný problém. Já bych jenom tady zase znova, jestli můžu ještě si dovolit malinkou vsuvku do toho, proč tady neustále mluvím o tom, že je potřeba podporovat malého středního zemědělce, protože si myslím, že tohle jsou všechno věci, které můžeme dělat celkem rychle, ale samozřejmě i z toho dlouhodobého hlediska já jsem pevně přesvědčena, že tady u nás my jsme prostě v situaci od padesátých let minulého století, kdy došlo k té násilné kolektivizaci, že se to úplně odtrhlo, vlastník půdy od zemědělce, od toho, kdo na ní hospodaří, a my se snažili posledních pětadvacet let, jde to velice pomalu, ale pomalu už se podařilo, že prostě pětadvacet procent obhospodařují takové té rodinné farmy, ten sedlák, že se nám vrací a to je totiž ten, který z dlouhodobého hlediska bude udržovat kvalitu půdy tak, aby tu půdu, ta půda byla schopna zadržovat vodu, aby prostě byla úrodná, protože je to zaprvé jeho normální zájem, protože chce tu půdu udržet pro své budoucí generace v kvalitním stavu. A za druhé je to ten, kdo udržuje i život na venkově, to je i z hlediska zaměstnanosti, i toho, aby prostě se nám venkov nevylidňoval, ale i z hlediska udržení kvality půdy, proto já neustále mluvím o této, o větší podpoře těch malých středních zemědělců. A tady já jenom s panem ministrem se asi trošičku neshodneme, protože toto on nedělá.
Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDU-ČSL/
--------------------
Já na to zase musím zareagovat. Já jsem, pokud jde o první kolo žádosti, který jsme tady rozebírali z mého programovacího období, všechny malé projekty do jednoho milionu korun, všichni žadatelé, všichni, byli uspokojeni. Všichni, kteří žádali v projektech do pěti milionů korun, z devadesáti pěti procent byli uspokojeni, paní senátorko. Všichni žadatelé nad pět milionů to znamená, ti velcí, ti byli uspokojeni z padesáti procent. Takže, prosím vás pěkně, nezkreslujte fakta pro diváky a neříkejte takové ty politické fráze, když ta čísla, jasná čísla hovoří jinak.
Veronika VRECIONOVÁ, senátorka /ODS/
--------------------
Já jsem na to před tím nestila reagovat, protože už jsme přešli k jinému tématu, nicméně tady já samozřejmě se musím prudce ohradit, protože já jsem si vytáhla ta čísla za Občanskou demokratickou stranu z toho programu obnovy venkova...
Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDU-ČSL/
--------------------
Rozvoje venkova.
Veronika VRECIONOVÁ, senátorka /ODS/
--------------------
Rozvoje venkova, pardon. Byla za nás průměrná částka, která byla přidělována v rámci dotací, byla dva a půl milionu korun. Takže já si myslím, že to jsou také ty malé projekty. A to, co já neustále napadám, je to, že vy jste vlastně při tom nastavování toho dalšího programovacího období vůbec nevyužil tu možnost, že jste mohl zvýšit částku v dotacích na těch prvních osmdesát devět hektarů, což by zase pomohlo těm malým, naopak jste v programu rozvoje venkova zvýšil tu hranici pro ty velké projekty ze třiceti milionů až na sto padesát, takže to je zase prostě, já vím, že vy jste tam zařadil ty pomoc do jednoho milionu, ale to si myslím, že to je velmi kosmetické, protože tady z toho programu vám pár velkých projektů vycucá všechno.
Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDU-ČSL/
--------------------
Já bych vysvětlil pro diváka, aby pochopili, protože já jsem se díval velice dobře na právě to období, kdy tam byli ministři ODS, tak došlo jenom k tomu, že oni by tu hranici měli nižší na ty větší projekty, to rozstříleli, ten jeden subjekt si požádalo třeba pět žádostí, takže ono vlastně tu částku vzal stejnou nakonec, ale my jsme teďka, pokud jsme se chtěli bavit o podpoře například pěstování zeleniny v České republice, podpoře třeba skleníků nebo opravdu nastartování živočišné výroby, tak prosím ten projekt, pokud jste trošku ze zemědělství, tak ten projekt neuděláte za deset, za dvacet milionů, ale prostě dneska živočišná výroba z osmdesáti procent je u středních a větších podniků, takže já se snažím stimulovat ty malé, ale ty bohužel už dneska tolik té živočišné výroby nemají a zároveň se snažím udržet i ty větší, kteří je mají, protože tam je taky vázaná ta zaměstnanost, o které jste hovořila na tom venkově, protože v rostlinné výrobě ta zaměstnanost, s tím mnoho neuděláte, ty pracovní místa jsou vázána na živočišnou výrobu a nebo na speciální věci jako je pěstování ovoce a zeleniny a tam ta podpora dneska jednoznačně směřuje.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka
--------------------
Já se omlouvám, já se vrátím zpátky k tématu, a to bylo sucho. To sucho mělo katastrofální vliv na loňskou úrodu. Bylo málo kukuřice, zeleniny, jablka byla malá, jak avizovali ovocnáři, zelenina a brambory stojí víc. Pane ministře, máte nějaké signály, že budou zdražovat i další potraviny v dohledné době pro běžného spotřebitele?
Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDU-ČSL/
--------------------
Ty signály víceméně už se na ten trh promítly, protože všechny komodity jsou sklizeny, zemědělci i obchodníci ví, kolik se reálně sklidilo v jaké kvalitě.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka
--------------------
Já se bavím třeba o tom, že byly zprávy o tom, že by mohlo zdražit i maso, mléko tím, že bylo málo krmiva pro zvířata.
Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDU-ČSL/
--------------------
No, musím říct, že v těchto komoditách, které jmenujete, je, řekl bych, tak silný přetlak dneska na Evropskou unii, především pokud jde o mléko a vepřové maso, že tady, byť já bych si to přál, aby minimálně ceny, výkupní ceny zemědělcům stouply, tak v příštích několika měsících, kam, řekněme, jsou nějaké predikce toho trhu, úplně na to, že by mělo docházet ke zvýšení výkupních cen od farmářů, tak na to nevidíme nebo nevidíme, že by tam měl nastat ten progres vzestupu té ceny. Otázkou ale je, a to budeme vědět, řekneme, za dva, za tři měsíce, protože zatím ten průběh té zimy není dobrý, opakuje se nám už třetí zima po sobě, kdy není sníh, kdy, ano, ta horní část půdního profilu je dobře zásobena vodou, ale my potřebujeme doplnit vodu někde pod úroveň jednoho metru, aby se i doplnily zásoby spodní vody, a ta zima není dobrá, a jestliže se bude opakovat průběh potom v době vegetace, jako byl v roce 2015 i v letošním roce, kdy ty srážky, především v době prázdnin, byly extrémně nízké, tak musíme říct, že nás může čekat katastrofální rok.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka
--------------------
Katastrofální rok, to nejsou úplně dobré zprávy. Co by mohlo nastat pro toho běžného spotřebitele, který se nezabývá zemědělstvím a pouze ho zajímá, kolik potom ty produkty stojí v obchodě nebo na krámě?
Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDU-ČSL/
--------------------
Já nechci být úplně ten, kdo tady maluje černé scénáře, ale musím říct, že jestliže se dneska bavíme o bezpečnosti obyvatel tohohle státu a bavíme se o kybernetické, ve vztahu k uprchlické krizi a tak dál, tak ta problematika té vody je opravdu extrémně důležitá a to může, když se ptáte, co může nastat v tomto roce, když nebude, nebo když se bude opakovat...
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka
--------------------
Když se naplní ta špatná predikce, o které mluvíte, ano.
Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDU-ČSL/
--------------------
Když se naplní loňský rok, tam myslím, že v daleko větší míře bude postiženo, případně zásobování vodou pro průmysl, prostě budou aglomerace, průmysl odpojovány od vody, zemědělci nebudou mít čím zavlažovat, může dojít potom i, může to mít vliv na zaměstnanost i na výkon české ekonomiky a úplně na konci toho řetězce je samozřejmě i možný dopad omezení zásobování pitnou vodou pro obyvatelstvo. Takže proto se snažíme tady dělat ty kroky, abychom opravdu systémově nastavili, řekněme, řešení problematiky sucha v České republice, abychom začali ty opatření dělat, které se tady bohužel pětadvacet let posledních nedělaly.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka
--------------------
Promiňte, ale tady se spíš teď už bavím o nějakém krizovém plánu, který by mohl nastat.
Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDU-ČSL/
--------------------
Tady se bavíme o celých jako dalších věcech, které se týkají budování vodohospodářských infrastruktur, my jsme tady zmínili třeba ty věci okolo přehrad, ale já potřebuju, abychom tady měli do budoucna jasný plán strategií, jak budeme budovat, budovat infrastrukturu nejenom pro zavlažování, pro zemědělské pozemky, ale já chci, aby tady byla inteligentní síť, která bude umožňovat, doplňovat si vodu, která bude chybět na různých částech republiky a tu vodu případně umět přepustit, to jsou jako důležité věci, abychom takto začali uvažovat do budoucna.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka
--------------------
Pane ministře, já vám děkuji. Paní senátorko, vám také. Hosty naší nedělní Partie byl ministr zemědělství a první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Děkuji vám za váš čas a za názory, pane ministře.
Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDU-ČSL/
--------------------
Děkuji za pozvání.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka
--------------------
A senátorka za ODS, paní Veronika Vrecionová. I vám děkuji, že jste přišla.
Veronika VRECIONOVÁ, senátorka /ODS/
--------------------
Děkuji a všem dobrou chuť k obědu.
Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka
--------------------
Ano, přidáváme se, přejeme vám hezký zbytek neděle.