ČESKÝ RÁJ Na oblíbených místech Českého ráje začalo kácení zhruba 150 až 200 stromů. „Jsou poškozené a pády kmenů nebo ulomených větví mohou ohrozit návštěvníky Českého ráje, čemuž chceme předejít. O kácení jsme informovali obce a také Správu Chráněné krajinné oblasti Český ráj," říká Ludvík Řičář ze společnosti Lesy České republiky. Nebezpečné stromy vytipovali odborníci na péči o dřeviny. Na přístupových cestách v oblasti, kde se kácí, lesníci umístili panely s textem: Právě probíhá těžba dřeva. V zájmu ochrany vlastního zdraví nevstupujte do ohroženého prostoru. Zvyšte opatrnost při průchodu pracovištěm.
Kácení se týká hlavně smrků, dubů, olší a jasanů. „Jsou uschlé nebo napadené hnilobou," upozorňuje Markéta Kavková, jež se na krajském ředitelství lesů specializuje na ochranu přírody. „První etapa likvidace nebezpečných stromů skončí během posledních dnů měsíce března - tedy ještě před začátkem turistické sezony. Místo pokácených stromů vysadíme nové."
Ochránci jsou pro
Ochránci přírody nemají k vynucené těžbě výhrady. „S lesníky postupujeme ruku v ruce, předložili nám posudky s detailním odůvodněním, proč musí stromy kolem cest pokácet," uvádí Jakub Čejka, vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Český ráj. „Práci stihnou do doby, než začnou na stromech ptáci zakládat hnízda pro mláďata."
Čejka dodal, že po vykácení nemocných a nebezpečných dřevin pronikne více slunce ke zdravým stromům. „Světlo prospěje vzácnému hmyzu a ptactvu, vázanému na dřeviny," tvrdí Čejka.
O rozsáhlé těžbě u cest mezi Valdštejnem a Hrubou Skálou a v blízkosti oblíbeného kempu Sedmihorky dostala vědět také radnice v nedalekém Turnově.
„Lidé jsou na těžbu v Českém ráji citliví. V minulosti jsme od nich dostávali na kácení stromů stížnosti i s fotodokumentací," podotýká turnovská místostarostka Jana Svobodová. „Teď se jedná o výraznou těžbu, ale věříme odborníkům, že je pro bezpečnost výletníků na Zlaté stezce Českého ráje nezbytná."
Začne obnova arboreta
Poté, co lesníci ukončí kácení nebezpečných stromů kolem cest, začnou s rekonstrukcí cesty u kempu Sedmihorky a cesty u sv. Prokopa.
Letos začnou také s obnovou arboreta Bukovina. Rozkládá se mezi Valdštejnem a Hrubou Skálou a nacházejí se v něm kromě jiného cizokrajné stromy ze Severní Ameriky. Arboretum - tedy jakousi zahradu dřevin - založil zhruba před 150 lety hrabě Alois von Aehrenthal. V současné době tam roste kolem 400 stromů. Řada z nich je vzácných svým vzhledem i vysokým stářím. Arboretum, vymyšlené pro hraběte lesníkem Leopoldem Angerem, patří k nejstarším v Česku.
„Odborníci z arboristické firmy vytipovali dvacet rizikových stromů, které musíme pokácet. Potom arboretum obnovíme," prohlašuje Kavková. V arboretu Bukovina zastiňují málo cenné dřeviny řadu vzácných a výjimečných stromů. Pod velikány zakrňují také mladé stromky.
Na Hruboskalsku si lesníci neodpočinou ani na podzim. V listopadu se pustí do obnovy stromořadí na Valdštejně, nad Radčí, na Bukovině a v SedmihorkáchPelešanech. „Základem alejí jsou duby, provedeme jejich zdravotní ořez. Ze stromů půjdou pryč hlavně suché kosterní větve. V alejích vysadíme nové stromy, aby měly podobnou kompozici jako v době, kdy vznikaly. Obnova stromořadí vyjde přibližně na tři miliony korun, požádáme na ni o dotaci z Evropské unie," prozrazuje Kavková.