Odpůrce metody, která má obnovit vegetaci na dopadových plochách, CHKO ujišťuje, že živým tvorům oheň uškodí minimálně. Jak to ale zajistí, správa Brd do středy drží v tajnosti
Brdy – Pomůže to? Uškodí? Názory na to, co se bude zítra dít na dopadové ploše Jordán v CHKO Brdy, se různí. Bude tam hořet.
Správa chráněné krajinné oblasti však plameny nejen že bude kontrolovat, ona je také vyvolá, a to zcela záměrně. Dopadovou plochu, roky rozrývanou dělostřeleckými granáty, totiž pokrývají různé vřesy a byliny a připomíná tak v ČR jedinečnou severskou tundru.
Aby plocha nezačala zarůstat například břízami, rozhodlo se o takzvaném řízeném požáru.
„Je to součást Plánu péče o CHKO Brdy schváleného Ministerstvem životního prostředí," řekl vedoucí CHKO Bohumil Fišer.
Jenomže problém může být v tom, že by ohni kromě nežádoucích dřevin mohli podlehnout také živočichové.
Upozornil na to například plzeňský filmař, dokumentarista a milovník přírody Václav Chaloupek. „Chápu, proč se to bude dělat, ale nerozumím, proč právě teď a ne v době vegetačního klidu. Připadá mi to jako nějaký velice špatný vtip," rozhořčil se.
Brdy Chaloupek dobře zná. „Jezdím tam skoro 25 let. Touto dobou jsou na dopadových plochách vajíčka různých druhů žab, na zemi hnízdí ptáci – bahňáci, sluky, různé druhy pěnic, někteří savci mají mláďata a je doba rozmnožování bezobratlých živočichů. Ani Česká ornitologická společnost o těch plánech nevěděla," dodal filmař.
Bohumil Fišer ujistil, že riziko, že živočichové přijdou k úhoně, bude CHKO „eliminovat na nejnižší možnou míru". Jak to ale zajistí, je zatím, dá se říct, tajemstvím. „Vyjádříme se k tomu ve středeční tiskové zprávě," řekl pouze Fišer a dodal, že za posledních deset let na Jordánu a také na druhé podobné ploše zvané Tok hořelo asi stokrát.
„Nejčastěji v květnu a dubnu," konstatoval.