logo Silvarium tisk

TŘEBÍČ-BAŽANTNICE - Možnost pohladit si koně, vycvičeného k přibližování dřeva v lese, to byla jedna z báječných chvil, kterou zažily děti z prvního stupně dvou základních třebíčských škol při úterní dopolední akci „Do lesa s lesníkem", která se konala v třebíčské Bažantnici.

Statný, poslušný, chladnokrevný kůň byl živou učební pomůckou, na které lesní pedagogové dokumentovali užitečnost koní při práci v lese. Bylo zřejmé, že při manipulaci s dlouhými kládami kůň ve spolupráci s kočím nad prací přemýšlí, zvažuje své kroky a volí tu nejlepší cestu dopravy klády mezi vzrostlými stromy. Ukázka práce těžaře a kočího s koněm byla prvním stanovištěm na trase již před několika lety vytyčené dvoukilometrové naučné stezky, začínající na okraji lesa, vlevo od silnice z Třebíče do Račerovic v lesním komplexu Dolní Bažantnice.
V lesním areálu bylo celkem šest stanovišť, na nichž si šest skupin dětí prověřilo a doplnilo nejen svoje znalosti o lese. Žáci si mohli potěžkat profesionální dřevorubeckou pilu, zkusili dálkoměrem změřit výšku stromů a vyzkoušeli si třeba i svou šikovnost v práci s kladivem.
Na stanovišti techniky měření stromů se děti dozvěděly, co všechno se měří v lese a zopakovaly si poznávání stáří stromů podle letokruhů. Také si vyzkoušely postup při měření výšky stromu pomocí speciálního výškoměru. Na stromě si musel nejdříve každý měřič lepicí páskou označit svoji výšku a teprve pak přiložit výškoměr k oku. Při odstupování od stromu se pata výškoměru musela protnout s lepicí páskou, označující výšku žáka a zároveň vrchol výškoměru s vrcholem stromu. Pokud ke své odstupové vzdálenosti od stromu změřené pásmem děti připočetly svoji výšku, zjistily výšku stromu. Jednoduché, že?
Na stanovišti výchovy mladých porostů a vyznačování těžeb v probírkách se žáci proměnili v sazeničky stromků, kterým se v průběhu růstu dařilo lépe či hůře, navzájem si stínily, navzájem se třeba i utiskovaly. Některé proto vyrostly pokroucené a některé třeba i uschly. To vše sledovala bedlivým okem třeba i sestra Františka ze správy církevních lesů Ines Kunštát. Důležitým zastavením u malého rybníčku bylo stanoviště Voda v lese. Les se ukazuje být stále více zásobárnou vody, která je jednou ze základních podmínek života na zemi. V okolí naučné stezky děti spatřily i dvě upravené studánky, kde po většinu roku vyvěrají na povrch prameny podzemní vody.
Na stanovišti, věnovaném zalesnění a semenářství, dostali školáci téměř filozofickou otázku: Co bylo dřív, semenářství, nebo zalesňování? „To je, jako by se někdo zeptal, co bylo dřív, jestli slepice, nebo vejce?" okomentovala dotaz lesního pedagoga jedna z přemýšlivých žákyň. Na tomto stanovišti však na děti čekala i těžká fyzická práce. Především zalesňovací nářadí v podobě motykosekery s násadou. Úkol zněl – vykopat na kalamitní holině dostatečně hlubokou jámu pro zasazení malého jehličnanu. Nakonec se to všem s pomocí lesníka podařilo a na závěr akce děti čekala kreativní dílna, nabízející práci se dřevem. V altánu na konci naučné stezky si děti vyzkoušely zatloukání hřebíků do dřevěných polotovarů. I tam ale nejprve dostaly zásadní otázku: Jaký je rozdíl mezi krmítkem a budkou? „V budce ptáci bydlí, v krmítku se krmí," pravila opět lakonicky ona chytrá holčička a pak už se všichni dali do sbíjení pěkných krmítek ze čtyř polotovarů pomocí osmi hřebíků.
„My chceme hlavně dělat mezi dětmi osvětu, co všechno se dá ze dřeva vyrábět. Této akce se účastníme už druhým rokem a setkali jsme se s tím, že některé děti poprvé zatloukají hřebíky. Jsem překvapen, že kupodivu holčičky jsou kolikrát šikovnější a strčí v tomto směru kluky do kapsy. Hlavně je důležité, že si děti domů odnesou nějaký výrobek, s návazností na přírodu – krmítko pro krmení ptáčků," řekl Tomáš Tesař.
„Smyslem tohoto vzdělávacího programu je, abychom dětem ukázali vývoj lesa od semínka po dospělý les a zpracování dřeva. Aby si uvědomily, že to není jenom krátkodobá záležitost, ale že to trvá dlouho, sto až sto dvacet let, než les vyroste a je z něho materiál, použitelný v dřevozpracujícím průmyslu," naznačila výchovně vzdělávací cíl vedoucí projektu Stanislava Šejblová. Zajímavou akci připravila pro asi sto školáků nadace Dřevo pro život a společnost DNK systém ve spolupráci s lesními správami v našem regionu.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě