logo Silvarium tisk

Mezi českými lesníky se mluví o NEJVĚTŠÍ KŮROVCOVÉ KALAMITĚ v novodobé historii. Jak je to vlastně vážné?

Zkáza českých hvozdů nepozorovaně probíhá všude kolem nás. Nejspíš i ve vašem nejbližším lese, kam jste chodili na houby. Za přemnožení lýkožrouta smrkového, který usychání stromů způsobuje, může kombinace několika nepříznivých faktorů.
Letos je výjimečně teplo a sucho. Následky loňského řádění škůdce se nepodařilo včas zastavit – kůrovce jsme prostě podcenili. Už v roce 2016 byly jeho základní stavy překročeny šestnáctinásobně. Přidejme špatné hospodaření. V minulosti se smrky sázely i tam, kde podle svých nároků na stanoviště neměly co dělat. Oslabené stromy rostoucí v nepřirozeném prostředí nemohou škůdci odolat. Poslední ránu pak českým lesům zasadili ekologičtí aktivisté, kteří v minulých letech zablokovali ozdravné kácení kůrovcových ložisek třeba na Šumavě. Vytvořili tak centra nákazy, ze kterých se škůdce šířil do okolí jako rakovina.
Výsledek? Podle některých hlasů smrk z většiny české přírody skoro zmizí (udrží se jen v některých vyšších partiích pohraničních hor). Postupně ho nahradí jiné druhy stromů. Ale toho se my už nedočkáme.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě