LOKALITY, VE KTERÝCH ŽHÁŘ ŘÁDIL, JSOU UŽ ZNOVU ZALESNĚNÉ. EVA JOUKLOVÁ ALE VARUJE:
Vyškovsko – Od roku 2012 policisté z Vyškovska zaznamenali 59 úmyslně založených požárů. Za víc než třetinu je zodpovědný čtyřicetiletý muž z Brna, který je od minulého týdne ve vazbě. Požáry zakládal na území Bučovicka a později i Hodonínska a v Brně. Zapaloval lesní porost, kazatelny a krmelce, hromady uloženého palivového dříví nejen v lese, ale i poblíž rekreačních chat a také chaty samotné.
Podle mluvčí Lesů České republiky Evy Jouklové žhář zničil víc než pět hektarů lesa.
* Případy se staly zejména ve Ždánickém lese. Jak vysoká škoda vám vznikla?
Lesní správce eviduje od roku 2012 jedenadvacet případů v katastrálních územích Bučovic, Nevojic a Ždánic. Konkrétně za nás je celková škoda ve výši 340 tisíc korun.
* Kolik hektarů lesa shořelo?
Celkem bylo ohněm zasaženo víc než pět hektarů lesních porostů.
* Je vůbec škoda z vaší strany nějak vymahatelná?
Připojujeme se k trestnímu řízení o náhradu škody. Tu můžeme vymáhat i samostatnou žalobou v občanskoprávním řízení.
* Jak to vypadá s obnovou lokalit, kde žhář udeřil?
Zničené lokality jsme nechali znovu zalesnit. V mnohých zasažených porostech nicméně dochází stále k úhynu stromů, takže budou muset být v budoucnu stejně obnovené.
* Na co konkrétně se žhář zaměřoval?
Většinou byly předmětem zájmu pachatele lesní kultury a mlaziny, dále také dříví samovýrobců a v jednom případě i dřevěná sněžná jáma. Škody vzniklé jiným vlastníkům jsme nezaznamenali.
* Jak může zaměstnanec Lesů České republiky kromě přivolání hasičů na místě požáru pomoct?
Revírník je na místě k dispozici veliteli zásahu. Je nápomocný k určení tras příjezdu hasičské techniky, pomáhá hasičům v orientaci v terénu. Po skončení zásahu mu velitel předá požářiště, které pak musí i několik dní sledovat, zda se oheň znovu nerozšiřuje.
* Podle jakých indicií dokáže šéf lesní správy nabýt dojmu, že se jedná o žháře?
Že se jedná o úmyslně založený požár, může být jen domněnka, konstatování je pak pochopitelně až na policii. Vede k tomu ale několik nepřímých důkazů, například že se v dané lokalitě neděly žádné práce, jako pálení klestu nebo jiná činnost, při které může dojít z neopatrnosti k založení požáru.
* Kdy naposledy na Bučovicku hořel les?
Poslední plameny evidujeme ze začátku minulého měsíce. Škoda na porostu dosáhla téměř padesáti tisíc korun. Mezi ty nejvyšší v otázce škody můžeme zařadit požár lesa z roku 2012, kdy oheň zničil majetek za devadesát tisíc. Plameny o dva roky později způsobily devadesátitisícovou škodu a požár sněžné jámy ve stejný rok stotisícovou škodu.