Moravská Amazonie. Tak se říká lužním lesům podél dolního toku Moravy a Dyje. Její nejcennější části podle Anežky Bartošové mizí podobně jako Amazonie skutečná. A také pod pilami těžařů. Což ji vedlo k založení iniciativy Zachraňme Soutok.
Před čím konkrétně je potřeba Soutok zachránit?
Těch hrozeb je víc. Jde třeba o úpravy vodních toků a s tím spojené velké změny ve vodním režimu.
Dochází také k umírání starých solitérních stromů. Původní „parkový", rozvolněný typ pastevního lesa kvůli špatné péči zarůstá a houstne, čímž mizí unikátní příroda.Ještě v 30. letech 20. století skoro polovinu lesů na Soutoku zabíral otevřený les spolu s loukami se solitéry. Pak došlo k proměně lesního hospodaření a z lužní krajiny se začala vytrácet mozaikovitost, mění se osídlení rostlin a živočichů. Bohužel většinou na úkor těch chráněných a vzácných.Hlavním problém ale je těžba stromů, protože velké množství porostů je v mýtním věku a Lesy ČR je postupně těží. A to typicky tak, že vytvoří paseku, kterou vyfrézují, aby ji pak mohli znovu osázet.
Celý článek najdete zde.
Komentáře
Jen bych tam změnil tu těžbu do 100 let, to je ochranářský nesmysl.
Nemělo by se těžit pasečně - to je v doubravě neuvěřitelné nejenom ekologicky, ale hlavně ekonomicky. A nechat mrtvé dřevo stát či ležet. A samozřejmě netěžit doupné a hnízdní stromy, to zase nedává ekonomický smysl.
LZ Židlochovice - vyměnit vedení, protože to, co tam staré struktury páchají, bylo možné snad za Lichtensteinů, teď si myslím, to je na dlouhé roky za katrem.
Vůbec se nechce věřit, že něco takového lesní zákon dovoluje. Kam se hrabe Šumava a kůrovec.