logo Silvarium tisk
Název: Těžké stroje ničí Šumavu
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 11.07.2007
Autor: VÁCLAV JANOUŠ
Rubrika: Kraj Plzeňský

Při těžbě polomů po orkánu Kyrill lesníci rozjezdili mokřady i v nejpřísněji chráněných oblastech

Šumava - Těžká technika ničí na Šumavě nejcennější lesy a mokřady. Ekologičtí aktivisté i lesníci z parku jsou zděšeni. Hovoří o totálním zničení lesní půdy a života v lese. Případem se už zabývá Česká inspekce životního prostředí.
    V nejcennějších místech šumavského národního parku - v takzvaných prvních a nejpřísněji chráněných zónách, devastují půdu těžké těžební stroje a traktory Kašperskohorských městských lesů či jimi najatých firem. Například mezi Horskou Kvildou a Filipovou Hutí, kde leží tisíce kubíků dřeva po lednovém orkánu Kyrill, rozjezdily stroje půdu tak, že připomíná spíše trať závodů terénních automobilů než unikátní mokřady.

Duha kritizuje poškození, podle lesníků je v pořádku

"Poškození přírody je nevratné, půda je rozježděná a zničená. Je to exemplární poškození území, které chrání mezinárodní úmluvy o ochraně mokřadů. Podle nás se jedná o trestný čin, těžká technika doslova rozmašírovala tu nejcennější přírodu," řekl Jaromír Bláha z Hnutí Duha, který tento týden poničené lesy v šumavském parku objevil.
    Lesníci Kašperskohorských městských lesů, kteří hospodaří na šesti tisících hektarech, nevidí na rozryté půdě v lesích nic divného. Tvrdí, že takové poškození je zcela běžné.
    "Nesouhlasím, že je půda totálně zdevastovaná. K takovému poškození přírody, o kterém mluví Hnutí Duha, dochází zcela běžně. Nikdo není schopen vytěžit dřevo jinak. Prostě ještě nejsou vzducholodě, kterými bychom dřevo dostali z lesa šetrně," ohradil se ředitel lesů Kašperských Hor František Zahradník. Dodal, že až les asanují, ani ekologičtí aktivisté nepoznají, že tam těžká technika způsobila paseku.
    Jiného názoru je ale kašperskohorský místostarosta František Stíbal, který pracuje zároveň i na správě šumavského parku.
    "Slyším o tom od vás poprvé, ale pokud je situace opravdu tak vážná, tak mě to mrzí a jsem otřesen. Nechám si k tomu zjistit podrobnosti," řekl včera Stíbal s tím, že už před šesti lety prosazoval, aby město nepožadovalo v restituci lesy v parku, ale spíše náhradní pozemky mimo.
    Podle aktivistů je zničená půda i v jihočeské části Šumavy na Boleticku v chráněné krajinné oblasti, kde hospodaří Vojenské lesy.
"Tam je to ještě desetinásobně horší. Podali jsme oznámení na Českou inspekci životního prostředí," řekl Bláha z Hnutí Duha.
    Z fotografií pořízených aktivisty na Boleticku, které má MF DNES k dispozici, je rozsáhlé poškození lesů patrné. V lesích se navíc povalují i sudy a kanystry s chemickými látkami či oleji, které z nich unikají.
    "Erozní rýhy vznikly, ale s firmami, které dřevo těží, máme smlouvu, že dostanou zaplaceno až poté, co půdu znovu upraví do původního stavu. I když mají stroje pásy, tak se zabránit rozbahnění půdy po deštích nedá," říká ředitel Vojenských lesů Slavomil Brandtl.
    Přiznává, že se oleje do vozidel těžké techniky v lesích v kanystrech objevily. "Všechno to jsou ale biologicky odbouratelné, tedy ekologické oleje do strojů, takže i kdyby tam nějaký vytekl, tak je to jako kdyby se tam vylil řepkový olej," tvrdí.

Inspekce bude situaci mapovat několik dní

Pracovníci České inspekce životního prostředí teď budou potřebovat několik dnů, aby situaci v šumavských lesích zmapovali.
    "Je tam velké množství těžebních linek, po kterých se dřevo sváží, všechny budeme muset kompletně projít, dva dny budou málo. Co jsem viděl, je tam celá řada erozních rýh rozsáhlého charakteru, které se musí dát do pořádku," řekl českobudějovický inspektor František Krátký. Poškození lesa u Horské Kvildy vyšetřuje sám park, protože jeho strážci zjistili několikrát poškození půdy a porušení zákona o hospodaření v lesích.
    "Probíhá vyšetřování, co se vlastně v lesích stalo a až bude uzavřené, vyvodíme případné sankce a pokuty," řekl náměstek správy parku Libor Hošek.
    "Správa parku vůči městským lesům Kašperské Hory učinila několik vstřícných kroků před likvidací polomů. Třeba to, že bezplatně školila jejich pracovníky jak chránit přírodu a jak se v cenných místech chovat, takže se nemohou vymlouvat, že nevěděli, že mají těžbu omezit, když je půda podmáčená," dodal Hošek.

Foto popis: DEVASTACE. Práce těžkých stojů se podepsala v nejpřísněji chráněné první zóně Národního parku Šumava mezi Filipovou Hutí a Horskou Kvildou.
Foto Autor - Foto - SPRÁVA NÁRODNÍHO PARKU ŠUMAVA

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě