logo Silvarium tisk
Název: Těžaři si vydělají, vrhli se na polomy
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 26.01.2007
Autor: ANTONÍN PELÍŠEK
Rubrika: Jižní Čechy

Zákaz vstupu do lesů se netýká silnic, lanovek, sjezdovek, lyžařských tras a cest k domům a soukromým pozemkům

Jižní Čechy - Otevřené dveře do lesů pro těžkou techniku a zavřené pro veřejnost. Majitelé lesů roní slzy, těžební firmy se radují ze zakázek - tohle všechno způsobil orkán, po jehož řádění vyhlásila vláda od včerejších pěti hodin ráno nouzový stav pro Jihočeský kraj.
 Opatření se týká hlavně zákazu vstupu do lesů. Výjimku mají firmy, které likvidují polomy.
 "Vyzývám lidi, aby zbytečně neriskovali zdraví vstupem do lesů," uvedl včera ráno po zasedání krizového štábu kraje jihočeský hejtman Jan Zahradník.
 Stav nouze potrvá do půlnoci 5. února. Takovou nezbytně nutnou dobu potřebují těžební firmy, aby zlikvidovaly největší polomy. Jihočeské lesy se vlastně promění na továrnu na dřevo, najede do nich těžká technika včetně harvestorů, strojů na automatickou těžbu. Vlastníky lesů totiž tlačí čas, neuklizené polomy může napadnout kůrovec. "Dnešním dnem se začíná pracovat naplno," upozornil ředitel krajského inspektorátu Lesů ČR Karel Trůbl.

Zákaz vstupu je jen někde

Krizový štáb proto žádá o toleranci veřejnost i ochránce přírody. Některé úseky mohou totiž lesní stroje poškodit, v cestách vyjet hluboké koleje. Řidiči pocítí vyšší frekvenci náklaďáků se dřevem na silnicích, ministerstvo dopravy objednává víc vagonů na jeho převoz.
 Zákaz vstupu do lesů mají upřesnit obecní úřady na úředních deskách. Netýká se silnic, lanovek a sjezdovek. Také lyžařských tras a cest vedoucích k domům a soukromým pozemkům. Dodržování zákazu zkontrolují členové lesní stráže a policisté, viníkům hrozí pokuty.
 Jihočeský kraj postihla z celé země největší kalamita, její následky jsou však různé podle lokalit. V průměru orkán porazil za několik hodin tolik dřeva, kolik ho lesníci vytěží za rok. Největší škody jsou v lesích na Novohradsku a Třeboňsku, kde už je kalamita oslabila před rokem. Velké ztráty jsou také na Vyšebrodsku a ve vojenských lesích kolem Boletic.
 Stav nouze zároveň umožňuje ve státních lesích zaměstnat soukromé společnosti bez složitého výběrového řízení. Pro mnohé se tak stanou zlatým dolem.
"Upřednostňujeme české firmy. Jestli nabídneme práci i zahraničním, uvidíme po několika dnech," řekl mluvčí jihočeských státních lesů Tomáš Vyšohlíd.
 Jenomže tady se opět ozvala stará bolest kolem výběrových řízení na těžbu. Tyto soutěže před několika lety zlikvidovaly malé firmy. Například na Českobudějovicku operuje hlavně společnost Lesy Hluboká, která všechny soutěže vždy vyhrála. "Do státních lesů bych už právě proto nevstoupil. Mám ale hodně zakázek od soukromníků a obecních lesů," poznamenal majitel českobudějovické společnosti Lesotrack Antonín Peřina.
 Na dvou frontách bojuje i společnost Volarská lesní a dřevorubecká, která je provázaná s městskými lesy. "Práce máme dost, ale raději bychom dělali plánovanou těžbu kvalitního dřeva," řekl jednatel společnosti Miroslav Řežábek.
 Na sedmdesát tisíc kubíků poškozených stromů musí zlikvidovat Lesy Hluboká. Zatím upravují cesty pro příjezd těžkých harvestorů. Polomy bude likvidovat firma Václava Nirnbergra, který je v hlubockých lesích hajným.
 V kraji popadalo odhadem čtyři a půl milionu kubíků dřeva, což je největší kalamita za posledních deset let.

* Polomy v kraji
ve státních lesích
Novohradsko 750 000
Vyšebrodsko 300 000
Boubín      250 000
Třeboňsko   200 000
Hluboká      70 000

Poznámka: údaje jsou v metrech krychlových

Foto popis: PRÁCE JE DOST. Antonín Hraše zpracovává na Třeboňsku smrkové polomy způsobené orkánem.
Foto Autor - Foto - MAFA - JAROSLAV SÝBEK

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Čechy

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě