logo Silvarium tisk

Těžaři dřeva poničili část nově opravené silnice v Kryštofově Údolí. Rozbili povrch a poškodili patrně i příkopy. Škoda se podle odhadu krajských silničářů šplhá ke 150 tisícům korun. Podle ředitele krajské správy silnic Jana Růžičky to není ojedinělý případ.

Těžařské firmy podle Jana Růžičky rozbíjejí krajské silnice i na jiných místech kraje a škody jdou často do statisíců korun. Nápravu ale platí většinou kraj.

Viník je totiž v mnoha případech neznámý. Nebo se spíš nepodaří dokázat, že silnici zničil pokácený strom nebo těžká technika. Na soudy se už silničáři ani neobracejí. „Nemá to cenu. Těžko se nám dokazuje, že díru v silnici způsobil těžař a že tam nebyla díra už před tím," vysvětlil Jan Růžička.

V případu silnice třetí třídy z Machnína do Kryštofova Údolí je to ale s důkazy jiné. Fotografie pořízená jedním ze silničářů spojitost s těžbou dřeva ukazuje. Silnice opravená teprve v roce 2014 byla před těžbou v pořádku. A firma, kterou najaly  Lesy ČR , odpovědnost přiznává.

Krajská správa silnic se už obrátila na odbor dopravy, aby zahájil správní řízení. „Uvidíme, jak to dopadne. V každém případě jsme rozhodnuti vymáhat náhradu škody," řekl ředitel Růžička.

Zjevně sjel velký kmen do půlky silnice. Pokud se silnice neopraví co nejdříve, je jen otázkou času, kdy tam bude díra jak hrom. Teď před zimou je to velmi nešťastné," obává se starosta Kryštofova Údolí Tomáš Zelený.  Pro nakládání dřeva neměli povolení

Už teď je jasné, že nakládání dřeva probíhalo bez příslušného povolení. Nepovolené bylo i umístění dopravních značek. Za toto nakládání hrozí pokuta až půl milionu korun. Pokud se firma nedohodne na odstranění vzniklé škody, budeme to řešit v samostatném řízení," řekl vedoucí odboru dopravy libereckého magistrátu Pavel Rychetský.               

Výpočet škody se odvíjí od toho, jak velký kus silnice bude nutné opravit. „Vypadá to, že budeme muset jít až na podklad. Určitě budeme chtít opravit silnici v celé šířce. Při délce deseti metrů může oprava stát třeba sto padesát tisíc korun. To jsem ještě nevyčíslil příkopy," snažil se propočítat předběžnou škodu Jan Růžička.

Pokud se viníka podaří nalézt, uplatníme škodu na něm. Když ne, obrátíme se na policii," zdůraznil Jan Růžička. To ale, zdá se, nebude v tomto případě zapotřebí.

Situace nás mrzí. Máme ve smlouvách uvedeno, že námi nasmlouvané firmy nesmí poškodit majetek státu, ani okolních vlastníků. To se bohužel v tomto případě stalo," přiznal ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Ludvík Řičář.  Těžaři rozlámali krajnici a zničili chráněný most

„Pokud by jakákoliv firma odmítala odpovědnost, škodu zaplatíme a budeme ji po společnosti vymáhat. V tomto případě chce ale firma situaci řešit," ubezpečil Řičář.

V drtivé většině případů nám majitelé lesů řeknou, že škodu způsobila najatá firma a za poškození nemohou. U firem pak neuspějeme," přiblížil Jan Růžička.

Před pěti lety krajští silničáři prohráli soud s těžařskou firmou, která rozlámala krajnici silnice u Cvikova. Naopak uspěli při vymáhání škody na těžaři poničeném památkově chráněném mostě ve Spálově. Loni v únoru dřevorubci k jeho zábradlí přivázali kladkostroj a zábradlí vytrhli. „Firma se přiznala, jen trvalo dlouho, než jsme z nich dostali peníze," podotkl Růžička.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě