Miroslav JANÍK, předseda ZO ČSOP Kosenka, Valašský Klobouky
Šje bělokarpatský les, který má název podle studánky a my ho vykupujeme pro to, abysme mu dali volnost, abysme mu dali svobodu, to je základní myšlenka. Pak jsou samozřejmě celá řada důvodů ekologických, odborných, ale ta svoboda toho lesa je to nejdůležitější, co ta naše krajina potřebuje, ale když nebude svoboda lesa, nebude ani svoboda člověka. Jsou tady ještě, je tam ščúr, mlok, larva mloka skvrnitého, to je vlastně podle této studánky jsme vlastně, jsem zvolil to jméno té rezervace Ščurnica, protože taky jí tady po té občané nazývají, kteří mají k tomu tady krásný vztah a v té, této studánce vlastně se rozmnožují mloci a na Valašsku dříve, když třeba nemohli přesně poznat, jestli to je čolek, mlok nebo nějaká larva žáby nebo ještěrka tak, když ščur, ščur, takže na Valašsku řekne ščur všecké havěti co leze, no a podle to je název i té studánky a my jsme podle toho udělali i název té rezervace Ščurnica, protože nám přijde přímo úplně mystický a myslím, že to je správně zvolený název a to, že vlastně tady ta studánka je, že jsou tady ti mloci, tak to je pořád ještě doklad toho, že ten les tady krásně žije. Získávám příznivce pro ščurnicu, tady je taková informační tabule, jsme na hranici rezervace a je tady turistická cesta, tady přejde nejvíc lidí a já tady do toho boxu umístím tady ty propagační materiály, kde se mohou lidé víc o ščurnici dozvědět a jak jí mohou pomoci, právě to sbírkovou činností, že nám mohou donést zdar, dostanou dárkový certifikát, takže děláme vlastně tím propagaci tomu lesu a tomu cíli, o co nám vlastně tady jde a kdo chce, tak si vezme tento materiál no, a tak vlastně probíhá ta sbírka korunka ke korunce, a tak se nám vlastně scházejí peníze, vlastně můžeme říct, že těch 37 hektarů do toho vlastně už lidé investovali vlastně ze svých osobních peněz skoro 3 a půl milionu korun jako dary a já si myslím, že mají vztah k tomu, čili pořádáme pro ně exkurse tady, chodí ti dárci se opravdu podívat, že ta ščurnice opravdu existuje. No, a to si myslím, že je velmi důležité, aby to byla věc všech, tak teď už vidíte krásnou krajinu ploščin. Dneska je to státní přírodní rezervaci, před 40 lety jsme tady začínali vlastně takovým velkým bojem o to, aby se zastavila výstavba horského odborářského hotelu. Dneska se mi to zdá neuvěřitelné, ale nám se to podařilo a krásné je, že vlastně tu potom vznikla státní rezervace, to je kulturní krajina, pastvina, louky a dneska vlastně v posledních 15 let tady rozšiřujeme ne státní, soukromou lesní rezervací Českého svazu ochránců přírody Ščurnica. No a do té se půjdeme podívat i ta Ščurnica vlastně vzniká díky lidem, že to není prostě systém, odborní ekologové vytipovali oblast rozhodnou a vlastníci, ať si myslí, co chtějí a jsou z toho ty nepříjemné pohledy na státní ochranu přírody, že diktuje /nesrozumitelné/, Ščurnicavznikla díky veřejné sbírce.
Tomáš KAPAVÍK
Já, když jsem byl malý, tak jsem se chtěl stát hajným a mít svůj vlastní hlas, ani jedno z toho se mi nesplnilo, ale potom jsem na internetu našel kampaň místo pro přírodu a začal jsem přispívat na Ščurnicu, sice nejsem vlastníkem lesa, jsem jenom symbolicky, ale vím, že kdykoliv sem můžu přijít na návštěvu a kochat se tou krásnou přírodou a to mi stačí.
Josef FRYZELKA
Proč podporuju Ščurnicu, protože to byl od začátku taková velice dobrá myšlenka. Víme, že jsou v republice, ve světě chráněné území různého typu i tady na Valašsku v Klobukách máme vlastně kus dneska lesa, kde vlastně se snaží určití lidé z Kosenky zachránit les pro naše potomky, protože dneska je to vidět čím dál tím víc, že je potřeba více se spojit s tím lesem, protože to je vlastně naše taková rodina, je to naše rodina vlastně, jak máme rodinu, svojí rodinu, přátele tak bez té rodina lesní, to prostě není možné dál pokračovat, takže já jsem rád, že vlastně tady na Kloboucku máme malý prales.
Celý pořad najdete zde.