Svitavy připravují dlouhodobou koncepci rozvoje zeleně ve městě, takzvané Zelené cesty městem. Jejím cílem je nabídnout lidem možnost pobytu v zeleni a umožnit jim dostat se příjemně a bezpečně z centra do okrajových částí města a okolní krajiny. Projekt by měl být hotový do konce června, jeho uskutečnění ale potrvá mnoho let.
"Svitavy jsou ostrovní město mezi poli. Jeho propojení s okolní krajinou je možné většinou jen po silnicích," uvedl jeden z tvůrců koncepce, architekt Roman Svojanovský.
Spolu s dalšími urbanisty a architekty navrhli tři vzájemně propojené osy, které vytvářejí v krajině okruh zpřístupňující většinu významných míst. Jedna vede směrem k rybníkům na sever od města, další jihozápadně k Vodárenskému lesu, poslední kolem Langrovy vily. Trasy by měly být osázeny zelení, vybaveny mobiliářem, ve volné krajině by se měly vybudovat nové cesty, hlavně v místech, kde již v minulosti vedly. Měla by být také otevřena a zpřístupněna klášterní zahrada, která bude přetvořena na park.
Podle starosty Davida Šimka (Sdružení pro město Svitavy) je projekt mimořádný v tom, že strategie je vytvořena nejen pro současnost, ale pro dlouhodobou budoucnost. "Chceme jí přizpůsobit také územní plán, který bude do budoucna počítat s tím, že v oblastech naplánovaných pro zeleň se například nebude stavět nový podnik. Je to takový dar i pro další generace," uvedl Šimek. Příkladem dlouhodobého plánování změn ve městě je již nyní Park patriotů, jehož vznik byl navržen v 90. letech.