logo Silvarium tisk

Národní park Šumava (NPŠ) se intenzivně pustil do obnovy sítě drobných mokřadů a malých vodních toků. Ty by se měly vrátit mnohdy z napřímených kanálů do původních řečišť a pomoci tak v boji proti suchu.
V uplynulých letech se NPŠ podařilo dokončit několik revitalizačních projektů přesně cílených na podporu zadržení vody v krajině a obnovu fungujícího vodního režimu.
Znovu tak bylo zavodněno 610 hektarů mokřadů, bylo obnoveno přes pět kilometrů přírodních vodních toků a zrušeno 62 kilometrů odvodňovacích kanálů.
„Například nedávné dva revitalizační projekty dokončené v letech 2014–2015 se zaměřily na obnovu přírodního toku Žlebského a Jedlového potoka a na regeneraci dříve vysušených mokřadů v jejich okolí. Oba potoky se nacházejí těsně u hranic národního parku poblíž Volar a v minulosti byly napřímeny a svedeny do hlubokého kanálu, který rychle odváděl vodu z území a brzdil její vsakování do půdy. Došlo i k vysušení okolních mokřadů povrchovými i zatrubněnými drenážemi, což se projevilo silným poklesem hladiny podzemní vody," popsala Právu stav před revitalizací botanička Správy NP Šumava Iva Bufková.
Dodala, že v letech 2014–2015 bylo obnoveno přes tři kilometry přírodních vodních toků a bylo znovu zavodněno kolem 40 hektarů mokřadů.
S financováním projektů významně pomohly prostředky Evropské unie prostřednictvím Operačního programu životní prostředí. Nyní už mají obnovené potoky zpět svou původní podobu a v mělkém členitém korytě se opět vlní šumavskou krajinou. Velmi rychle se v nich znovu zabydleli pstruzi, kteří jsou důležitým mezičlánkem pro vývoj larev místní mimořádně vzácné škeble perlorodky říční.
Hladina podzemní vody v obnovených mokřadech v okolí potoků byla i na vrcholu loňského sucha jen několik centimetrů pod povrchem půdy, což ostře kontrastuje s razantními poklesy hladin vody v odvodněných oblastech. V obdobných projektech, bude národní park, jak zdůraznil jeho ředitel Pavel Hubený, pokračovat. Správa NPŠ proto v současné době připravuje rozsáhlý projekt, který by měl být financován z programu LIFE.
Díky němu by se mělo v příštích pěti letech revitalizovat více než tisíc hektarů dalších mokřadů a rašelinišť. Náklady se budou pohybovat v rozsahu desítek miliónů korun a žádost do programu LIFE podá Správa NP Šumava letos na podzim. „Pak budeme doufat, že uspějeme. Pokud se tak stane, začne se pracovat už v příštím roce. Revitalizací by měly projít například rašeliniště a mokřady v okolí Filipovy Huti, Modravy, v kotlině Křemelné nebo v okolí Stožce a Českých Žlebů," vyjmenovala další lokality, které by se měly vrátit do své původní podoby, Bufková.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě