logo Silvarium tisk

Turisté, kteří míří na Šumavu, by se podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) po schválení nových úprav pravidel národních parků mohli podívat i na některá doposud nepřístupná místa v prvních zónách.

Ministr to uvedl při poslední návštěvě Písku v minulém týdnu a odvolával se tak na úpravu zákona 114/1992. „Ta první zóny rozdělí na klidová území, kde je opravdu co chránit. Ale pak existují i první zóny, kam se zatím vstupovat nesmí, i když tam člověk nikoho a nic neruší," je přesvědčený Brabec. Dále poznamenal, že po změnách zonace by měla na Šumavě zavládnout stabilita a dalších patnáct let by po schválení úprav neproběhly v tomto směru žádné další změny. „Na nastavení nových pravidel se budou podílet i dotčené obce na území národního parku," míní Brabec.
Podle starosty Kvildy Jana Vostradovského (nez.) to však se zpřístupněním nových míst na Šumavě nebude tak žhavé. „Určitě se to nebude týkat centrální části Šumavy. My jsme se například snažili zpřístupnit takzvanou sklářskou stezku a narazili jsme hned v okolí naší obce," sdělil Právu Vostradovský. Stezka prý měla vést přes Železnou Rudu a Bučinu a turisté se měli podívat právě i do míst, kam dosud nemohli. „Jsem tedy přesvědčený a i podle plánu úprav to tak vypadá, že pro turisty velké vylepšení nepřinesou," konstatoval Vostradovský.
Mezi kritiky novely zákona patří i spolek Králováci, který poslal také protestní dopis poslancům. Jeho předseda a bývalý ředitel Správy Národního parku Šumava Jiří Mánek Právu řekl, že novela je podle něho plánovanou zkázou Šumavy.
„Nyní se v přebohaté míře má podařit to, co odmítají šumavské obce, Jihočeský i Plzeňský kraj, místní spolky a obyvatelé. Cílem má být bezzásahovost na většině území národního parku, jak to dopadne na Šumavě, dokáže předurčit každý kdo, kdy byl ve smrkovém lese," poznamenal Mánek.
Podle něho se marketingově hovoří o zpřístupnění prvních zón, ale už se vůbec nehovoří o tom, že mají vzniknout klidová území, kam člověk nebude smět vstoupit.
„Dnes je 1. zón 13 procent a chystají se klidové zóny na rozloze asi 25 procent. To přece není otevírání Šumavy, to je její o 100 procent větší uzavření a taky velký podraz," zlobí se Mánek. Poznamenal, že se má umožnit i zákaz redukce spárkaté zvěře, což je prý letitý sen ekoaktivistů.
Ministerstvo životního prostředí čeká ve Sněmovně desítky návrhů úprav k předloze, která mění pravidla pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě. Některým se nebude bránit, nesmějí ale porušit podstatu novely zákona o ochraně přírody a krajiny. Předloha v lednovém úvodním kole přestála v dolní komoře návrhy poslanců ODS, KSČM a ČSSD na zamítnutí a nyní ji čeká projednání ve výborech.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě