ŠUMAVA Rok ptactva, tak znělo hlavní téma Národního parku Šumava pro minulý rok. Ve skutečnosti nejvíce pozornosti strhla nová zonace a její schvalování.
Návrh zón vzbudil spoustu emocí. Správci parku ho řešili s místními starosty, zapojovali se i podnikatelé, lesníci nebo vědci. Názory se hodně lišily. Do diskuzí výrazně vstoupil i Jihočeský kraj se svou kampaní Poslední šance pro Šumavu, kterou kritizoval způsob boje proti kůrovci na Šumavě.
Od včerejška je nové rozdělení parku platné. Ministerstvo životního prostředí vydalo vyhlášku o šumavské zonaci. Určuje čtyři oblasti podle jejich určení. Nová pravidla budou platit minimálně 15 let.
Přírodní zóna zabere 27,7 procenta území parku. Nebude se v ní nijak zasahovat, ani proti kůrovci. Další, přírodě blízká zóna je schválená na 24,6 procentech plochy. Tady smí člověk zasahovat omezeně. Je možné, že se po 15 letech přidá k přírodnímu území.
„Podařilo se nám se zástupci obcí a dalšími vyjednat výhodné podmínky pro přírodu i život obyvatel. Loni v únoru jsme začali s projednáváním a obce měly výhrady, ale už v dubnu jsme se se starosty převážně shodovali. Jsem rád, že se po tolika letech podařilo nastavit jasný koncept národního parku do budoucna a s obcemi se domluvit bez velkých konfliktů," těší ředitele Správy NP Šumava Pavla Hubeného.
Největší je oblast soustředěné péče, která se nyní rozkládá na 46 procentech parku. Tamní ekosystémy už lidé upravovali a budou v tom pokračovat. Naopak nejmenší je takzvaná kulturní krajina na 1,2 procentech území, která kopíruje zastavěná a zastavitelná území, tedy obce a jejich územní plány.
Celý článek najdete v MF Dnes.