logo Silvarium tisk

m_sykora.jpgGenerální ředitel Lesů České republiky Svatopluk Sýkora chce z tohoto obřího státního podniku udělat „solidní firmu”. Příliš se mu to nedaří.

Porovnáme-li například hospodaření českých státních Lesů s podobným bavorským podnikem, vychází z toho Sýkorův podnik tragicky. Podle srovnávací studie, kterou mají LN k dispozici, jsou Bavorské státní lesy (BaySF) výrazně ziskovější než české. Přitom hospodaří na menší ploše a těží téměř poloviční objem dříví.

Za svůj loňský účetní rok BaySF vydělaly v přepočtu přes devět set milionů korun. Lesy ČR pak podle informací LN „pouze” kolem sedmi set milionů korun. Z této sumy ovšem přibližně čtyři sta milionů představuje loňský prodej nepotřebných nemovitostí.

Autor: Ondřej Malý, Lidové noviny

Bavoři dosahovali lepších výsledků než státní Lesy ČR i v minulých letech, kdy hospodařili přibližně s třikrát vyšším ziskem i přes výrazně vyšší personální náklady. Velkou část zisku odvádějí i do bavorského rozpočtu. Lesy ČR nepřispěly do státního rozpočtu ani haléř.

Předvolební lesní kartu rozehrávají nyní i sociálnědemokratičtí poslanci. Stínový ministr financí Bohuslav Sobotka prohlásil, že by bylo „dobré, aby ministr zemědělství ustavil skupinu, která by provedla srovnání s Bavorskými státními lesy, našla i jiné příklady velkých lesních společností a podívala se na to, jak hospodaří.”

Nabízí se podle něj i srovnání s velkými soukromými lesními podniky v Česku, „... které zřejmě dosahují lepších výsledků než Lesy České republiky,” uvedl Sobotka.

Soukromí vlastníci lesů peskují stát za špatné hospodaření už několik let. Šéf Sdružení vlastníků soukromých a obecních lesů František Kučera LN řekl, že u Lesů ČR je výnos z hektaru „pár stokorun, zatímco u našich členů je to výrazně přes dva tisíce korun”. Kučerovi se nelíbí ani obří patnáctimiliardové tendry na lesnické práce, které Lesy tento týden vyhlásily. „Výběrová řízení ovládne tři až pět velkých firem. Devadesát procent hmoty, která se ve státním podniku vytěží, získají velké soukromé subjekty, což může zničit malé zpracovatele a malé pily,” dodal Kučera.

Lesy vypsaly všechny tendry tak, že veškeré vytěžené dřevo si budou prodávat těžařské firmy samy. Dosud to byla jen polovina, tu druhou prodávaly Lesy ve vlastní režii či přes společnost HLDS, ve které mají poloviční podíl. Mluvčí Lesů Zbyněk Boublík uvedl, že stejný obchodní model panoval v Lesích do roku 2007 bez jakýchkoli dopadů na malé a střední podniky.

Mluvčí Lesů ČR Boublík rovněž upozornil na fakt, že obchodní model „při pni”, kdy dřevo prodávají samy firmy, které je vytěží, a nikoli státní podnik, vzešel z analýzy expertní skupiny organizované ministerstvem zemědělství. Ta ho označila za výhodnější oproti modelu, kdy by si státní Lesy prodávaly své dříví samy.

Zajímavé je, že tento „výhodnější model” používají v Česku pouze státní Lesy. Soukromí a obecní vlastníci tímto způsobem dříví neprodávají a rovněž další velký státní podnik, Vojenské lesy a statky, prodává sto procent své produkce ve vlastní režii.

Stejným způsobem prodávají vytěžené dřevo i bavorské státní lesy BaySF. Na kubík dřeva dosahují výrazně vyššího hrubého zisku než české státní lesy. Například v roce 2008 měl český státní podnik zisk na kubík 86 korun, bavorský pak 325 korun.

Soukromníky by prodávat takovým způsobem dříví podle jejich slov ani nenapadlo. „Žádný soukromník ani obec by to neudělali. Nedokážu si ani představit, jak se dřevo fyzicky kontroluje - když má revírník ohromný les, kde mu kácí firma, nemůže uhlídat odchod dřeva z lesa a to, jaký objem mu odchází bez evidence načerno,” dodal šéf Sdružení soukromých a obecních vlastníků lesů František Kučera.

Pily: Tendry nás ohrožují

Proti plánům Lesů ČR protestují také menší dřevařské společnosti. Obávají se, že by brzo mohly mít problémy s nákupem suroviny.

Chtějí, aby i nadále minimálně s polovinou dřeva obchodoval státní podnik. „Výběrové řízení je vypsáno způsobem, že do něj prakticky nemůže zasáhnout malá firma,” řekl šéf Společenstva dřevozpracujících podniků Petr Pražan. Menších pil se zastal i jihomoravský hejtman Michal Hašek, který bude podle svých slov po ministru zemědělství chtít, aby měly malé a střední firmy možnost podílet se na zakázkách. Tím, že se skoro kompletně převede obchod se státním dřevem na těžaře, ohrozí stát podle Pražana regionální pily i výrobce dřevotřískových desek a provozovatele kotelen na biomasu, kteří nebudou mít dostatek suroviny.

Boublík na obranu Lesů ČR uvedl, že zástupci Společenstva se všech jednání o tendrech účastnili a jejich přístup považuje státní podnik za neseriózní.

Lesy ČR letos vypsaly tendry na větších územích, než tomu bylo v minulosti. To vyhovuje spíše větším firmám, které snáze splní kvalifikační kritéria.

To kritizovali koncem ledna lidovci. Jejich šéf Cyril Svoboda vyzval vládu, aby výběrová řízení zastavila. Podle něj by se měly tendry nahradit průhledným řízením, které by bylo ve prospěch menších a středních firem. Svoboda vyslovil obavu, že v tendru vyhrají nejvýše tři firmy, které vytvoří monopol.

Tendry pokryjí přibližně 1,2 milionu hektarů lesů, což je asi devadesát procent celkové výměry ploch Lesů České republiky. Zbytek prací si Lesy ČR zajistí samy prostřednictvím pěti lesních závodů.

Státní podnik vlastní přes polovinu plochy lesů v zemi, spravuje i tisíce kilometrů menších vodních toků.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě