logo Silvarium tisk
31.8.2009

Správa Krkonošského národního parku rekultivovala plochy poškozené při těžbě dřeva v Labském dole. Jizva v podobě svážnice a manipulační plochy byla patrná z hrany Labského dolu, zejména pak z vyhlídky od Pančavského vodopádu. Po osetí a osázení ploch dřevinami bude v této lokalitě hospodařit už sama příroda. "Tímto krokem uzavíráme období spojované s imisní kalamitou v 80. letech minulého století," uvedl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. Projekt rekultivace byl připraven již od roku 2002, až letos však vzhledem k finanční náročnosti bylo možné rekultivaci provést. Celkové náklady dosáhly 3,5 milionu korun.

"Svážnice i manipulační plochy v minulosti sloužily k těžbě imisemi zničených stromů. Na konci svážnice v závěru Labského dolu byla skládka dřeva, na níž těžká technika a vrtulníky soustřeďovaly klády. Nákladní automobily pak dříví po svážnici vozily pryč," popsal dřívější využití ploch Hřebačka. "V současné době tamní svahy pokrývá hustý mladý les. Na některých místech už jen jako memento zůstávají pahýly suchých stromů, které připomínají tuto kalamitu. Letošní rekultivace je posledním zásahem, který zde hodláme udělat," doplnil Hřebačka.

S ohledem na rozsah kalamity se jednalo o plošně velké zásahy do původního terénu, které představovaly cizorodý prvek v chráněném území Krkonošského národního parku. Vedení Správy KRNAP proto rozhodlo o provedení rekultivačních prací, které tyto poškozené plochy uvedly do původního stavu z hlediska terénu. Následně budou rekultivovány i biologickou cestou. V příštích týdnech proběhne osetí rekultivovaných ploch a osázení původními dřevinami.

Rekultivovány byly celkem čtyři poškozené plochy v úseku mezi Pudlavou a dnem Labského dolu o celkové ploše bezmála 10 000 m2. Nejviditelnější jsou změny na největší rekultivované ploše na konci svážnice. Tato manipulační plocha měla 4 000 m2. Materiál v minulosti použitý na násep byl odstraněn a umístěn zpět do prostoru uměle vytvořeného zářezu. Na okraji manipulační plochy bylo uloženo značné množství dendromasy (větví, kůry, vršků, odřezků a štěpin), která byla částečně použita při rekultivaci a částečně byla odvezena k bezeškodní likvidaci na skládce.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě