logo Silvarium tisk
6.5.2008
ape

Dlouhá Louka (Teplicko) 6. května (ČTK) - Stav lesů v Krušných horách se zlepšuje jen pomalu. Lesům neprospívá pokračující imisní zatížení, nadlimitní stavy zvěře ani drsné klimatické podmínky, které stěžují zalesňování holin. Náklady na nápravu škod se v příštích 30 letech odhadují až na deset miliard korun. Novinářům to dnes řekl krajský ředitel Lesů České republiky Jan Ferkl.

Porosty v Krušných horách zničila imisní kalamita v druhé polovině minulého století. Lesníci poté vytěžili zhruba 40.000 hektarů lesních ploch a znovu je zalesňovali náhradními dřevinami. "Podle nejlepšího svědomí v té době se zalesňovalo především břízou, smrkem pichlavým, modřínem, ale i jeřábem nebo borovicí klečí. V současné době jsou tyto porosty na hranici své životnosti, pomalu odumírají a je nutné je nahrazovat," uvedl Ferkl.

Státní podnik Lesy ČR si nechal zpracovat studii o obnově lesů v Krušných horách a podle jejích výsledků chtějí pokračovat. Náhradní porosty zatížené imisemi mají předpokládanou životnost 40 až 60 let, ale na některých místech už odumírají. Vytvářejí ale prostředí a podmínky pro růst dalších nových stromků. Lesáci v nich proto vysekávají pruhy, kam se vysazují nové stromky. Sází je i mezi stávající větší porost. Nyní se vysazují především jeřáby, smrky ztepilé, buky a břízy pýřité, které patří mezi původní a odolnější druhy.

Půda v Krušných horách je překyselená. "Schopnost půdy poradit si s kyselými látkami je snížená, kyselých látek je v půdě dvakrát až třikrát více, než by byl normální stav," uvedl Ferkl. V půdě chybí živiny potřebné pro růst stromů, zejména vápník a hořčík, který potřebují stromy k tvorbě chlorofylu. Proto je v Krušných horách i řada oblastí, kde smrkům žloutne jehličí a pomalu odumírají. Lesáci proto porosty i hnojí a vápní.

Velké škody působí v lesích Krušných hor také vysoké stavy zvěře. "Poškození lesa je na limitní hranici, ohrožuje už jeho existenci. Není problémem jen okus malých stromků, ale stromky ve velikosti tři až čtyři metry jsou podle posledních zjištění oloupány zvěří až ze 60 procent," řekl Ferkl. Malé stromky lesáci chrání v oplocenkách nebo používají chemické repelenty. Škody způsobené zvěří v Krušných horách se odhadují přibližně na 1500 korun na hektar a každý rok.

Lesy ČR hospodaří v Ústeckém kraji na 112.000 hektarech lesa, což jsou dvě třetiny všech lesních porostů v regionu. Ročně vytěží přibližně 350.000 metrů krychlových dřeva, což je zhruba 3,1 metru krychlového na hektar. Zhruba polovina plochy lesů Krušných hor je osázená mladými náhradními dřevinami, lesy proto orkánům Kyrill i Emma odolaly.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě