Plzeňský kraj koupí od Lesů ČR 30 hektarů obory Horšov na Domažlicku, u níž má svoji střední školu se školním statkem. Za pozemky kraj zaplatí 11,3 milionu korun. Nákup schválili zastupitelé. Po mnoha letech se podařilo, že škola bude mít scelené pozemky obory, řekl ČTK náměstek hejtmana Martin Záhoř (ANO). Škola, která v Horšově poblíž Horšovského Týna hospodaří, teď s krajem připraví koncepci, jak bude nabyté lesy a louky využívat.
„Konečně jsme se dohodli na ceně. Suma je podle odhadu 38,06 koruny za metr čtvereční. Jako vlastníci pozemků s nimi teď budeme moci lépe nakládat. Forma hospodaření bude vycházet z činnosti školy a z jejích potřeb,“ uvedl Záhoř.
Kraj jednal o zbylé menší části pozemků obory asi 15 let. Původní variantou byly směny, nakonec se dohodl na koupi. Dříve plánoval, že celou oboru, která je obehnaná jedenáctikilometrovou kamennou zdí, využije spolu se školou dotací EU pro cestovní ruch. V oboře, založené v 17. století, jsou dva menší rybníky, kam se přivádí voda náhonem z Radbuzy. Kraj tam plánoval další až osmihektarový rybník. Areál může nabízet populární agroturistiku - ubytování a stravování v penzionu, rybaření, projížďky na koni, zázemí pro cyklisty a další. Stezky z obory vedou k zámku Horšovský Týn i k nedalekému poběžovickému zámku a jeho parku.
Na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti Horšovský Týn, která má v Horšově školní statek, je přes 400 studentů, z toho více než třetina v zemědělských oborech od maturitního agropodnikání po učňovské opraváře zemědělských strojů, zemědělce a farmáře. Studují tam také budoucí kuchaři a číšníci, cukráři, automechanici, zedníci a studenti maturitního oboru předškolní a mimoškolní pedagogika.
Areál v Horšově je prvním školním statkem, který kraj z obchodní společnosti transformoval pod střední školu. Statek se trvale modernizuje. V areálu je už 13 let penzion s restaurací. Penzion s dvacítkou míst si v Horšově studenti sami vyprojektovali a postavili, také tam vaří. Škola dále otevřela v Horšově před čtyřmi lety plně automatizovanou a robotizovanou výcvikovou stáj pro 30 dojnic. Stála téměř 40 milionů korun a podpořila ji EU. Studenti se tam učí nejmodernější péči o skot. Naprogramovaní roboti kravám namíchají a nařežou krmení, které také rozvezou, automaticky je podojí i podrbou.
ČTK