logo Silvarium tisk
25.4.2008
Ekonomika 20:04
Jan HREŇO; moderátor

Začíná Ekonomika ČT 24 s nejnovějšími zprávami ze světa peněz a byznysu. Vítejte.
Světu hrozí akutní nedostatek potravin, varoval před tím generální tajemník OSN Pan Ki-mun s tím, že se jejich zásoby rychle vyčerpávají. Taky proto čím dál více států přestává biopaliva vyrábět, protože zvedají cenu obilí a kukuřice. Česko ale žádnou změnu postoje vůči nim nechystá.

Jana ERBÁKOVÁ; redaktorka

Veronika MARKOVÁ; redaktorka

Drahé potraviny, strašák, který obchází celý svět. Netrápí už jen Afriku, vrásky začíná dělat i vyspělým zemím. Poprvé to veřejně přiznal generální tajemník OSN.

Pan KI-MUN; generální tajemník OSN

Ze strmě rostoucích cen jídla se stává opravdová globální krize.

Jana ERBÁKOVÁ; redaktorka

Veronika MARKOVÁ; redaktorka

Podle kritiků za to můžou taky biopaliva či spíše masivní dotace na jejich výrobu z kukuřice a obilí. Svět proto za ně začal hledat náhražky. Němci nedávno otevřeli závod na zpracování biomasy, dřevních třísek a dalšího odpadu. Jde o první takovou fabriku na světě.

Tom BLADES; ředitel, Choren Industries

U klasické bionafty je výtěžnost třináct set litrů z hektaru. My máme čtyři tisíce litrů, tedy trojnásobek.

Jana ERBÁKOVÁ; redaktorka

Veronika MARKOVÁ; redaktorka

Jenže výrobci klasických biopaliv se cítí ukřivděni. Před několika lety vložili miliardy do technologií, které by teď mohly přijít nazmar.

Oldřich REINBERGER; generální ředitel, Cukrovary - TTD

My jsme do našeho lihovaru, který vyrábí bezvodý líh, investovali velké prostředky, řádově jeden a půl miliardy korun. Závod by byl potom v podstatě pro nějaké další výroby jenom velice těžko modifikovatelný.

Martin KUBŮ; ředitel pro chemii, Agrofert

Investice v našem případě se počítá v řádech miliard korun. Investice do obdobného závodu na výrobu biopaliva druhé generace bude řádově vyšší.

Jana ERBÁKOVÁ; redaktorka

Veronika MARKOVÁ; redaktorka

Taková situace by ale mohla nastat až za několik let. Česká vláda zatím s žádnou konkrétní změnou v podpoře biopaliv nepřišla. Podle ministerstva životního prostředí Česká republika pokrývá produkci biopaliv hlavně ze svých vlastních zdrojů, proto nemají vliv na cenu potravin.

Martin BURSÍK; ministr životního prostředí /SZ/

Přímá vazba výroby biopaliv na zvýšení ceny potravin, ta je znatelná pouze u kukuřice a to je vliv Spojených států.

Jana ERBÁKOVÁ; redaktorka

Veronika MARKOVÁ; redaktorka

Zatím se do pohonných hmot přidávají jen dvě procenta biosložky. Podíl se má ale postupně navýšit až na deset procent, alespoň tak zní původní plán. Evropská unie ho ještě může přehodnotit. Možná právě za českého předsednictví v roce 2009.

Jan HREŇO; moderátor

A ve studiu teď vítám zemědělského analytika Petra Havla. Dobrý večer.

Petr HAVEL; analytik

Dobrý večer.

Jan HREŇO; moderátor

A po telefonu Jiřího Papeže, předsedu zemědělského výboru Poslanecké sněmovny. Také vám dobrý večer.

Jiří PAPEŽ; předseda zemědělského výboru PS PČR /ODS/

Také vám hezký večer.

Jan HREŇO; moderátor

Pánové, biopaliva se teď stávají horkým tématem na jedné straně kvůli rostoucím cenám potravin, na straně druhé, řekněme, kvůli nekoncepčnosti unijní politiky, co se biopaliv týče, myslím tím spory okolo podílu, okolo jejich podílu v benzinu nebo v naftě a zavedení druhé generace biopaliv. Co teď ale mají dělat firmy, které jen v Česku do výroby biolihu investovaly miliardy korun a technologie, které mají, se pro výrobu právě té druhé generace nehodí?

Petr HAVEL; analytik

No, upřímně řečeno, musí vlastně přezbrojit na tu druhou generaci biopaliv a doufat, že, že vlastně tudy povede cesta. Ale ...

Jan HREŇO; moderátor

Já se omlouvám, ale oni právě tvrdí, že tu druhou generaci zvládnou současné rafinérie, nicméně ty jejich provozy na to nejsou stavěny.

Petr HAVEL; analytik

No, ale právě proto říkám, že musejí přezbrojit, protože skutečně ty provozy je potřeba upravit. V České republice naštěstí ten problém není tak velký, protože u nás není příliš moc výroben biopaliv. My jsme se k tomu celému šílenství biopalivovému postavili poměrně rozumně, čili jsme moc neinvestovali. Jediný vlastně skutečně funkční podnik je Agroetanol při cukrovaru ...

Jan HREŇO; moderátor

Ten si právě stěžuje asi nejvíce z nich.

Petr HAVEL; analytik

No, ono, to je jedna věc a druhá věc je, že my jsme dobrovolně, jak je v českých krajinách zvykem, ztížili situaci našich výrobců, našeho výrobce bioetanolu například složitými legislativními podmínkami, který prodražují výrobu biolihu v České republice oproti zahraničí třeba o dvě koruny.

Jan HREŇO; moderátor

Pane Papeži, poprosím o vaši reakci.

Jiří PAPEŽ; předseda zemědělského výboru PS PČR /ODS/

Tak mně je samozřejmě líto firem, které investovaly nemalé finanční prostředky a pod jakýmsi příslibem Evropské unie a také tlakem Evropské unie, který byl vyvinut na jednotlivé členské státy, vybudovaly výrobny biosložky do pohonné hmoty. Podle mého názoru je to celé ukázka jakési nekoncepčnosti politiky Evropské unie v této oblasti. Evropská unie je vždycky až krok nebo i několik kroků za Amerikou, především pak Spojenými státy a snaží se dohnat něco a způsobem navíc ještě, který podle mého názoru není úplně ideální pro podmínky Evropské unie. Já jsem přesvědčen o tom, že, a vždycky jsem to říkal, že biopaliva v tom ambiciózním plánu zavést v Evropě z vlastních zdrojů bude velmi složité a to se také ukazuje. A navíc dovážet pak biopaliva z Ameriky, ať už severní nebo jižní, je také velký problém a už navíc při tom převozu ztrácí ta biopaliva jakýsi ten punc toho, že slouží k nějaké ochraně přírody. Naopak ta doprava je natolik drahá, při dopravě se vyprodukuje tolik oxidu siřičitého, že vlastně ten smysl se úplně vytrácí.

Jan HREŇO; moderátor

Není i ta druhá generace biopaliv jen taková módní vlna, která se nakonec přežene. Budou mít vůbec firmy podle vás ještě chuť do něčeho takového investovat?

Jiří PAPEŽ; předseda zemědělského výboru PS PČR /ODS/

Já bych se vůbec nedivil, kdyby firmy měly obavy. Ano, může to být svým způsobem módní vlna, ale na druhou stranu možná jsou na světě státy, pro které takzvaná biopaliva druhé generace, tedy vyráběné především z vlákniny a dřeva, dřevěné vlákniny mohou být zajímavé, protože pro to prostě v těch státech a v těch klimatických podmínkách jsou vhodné prostory a jsou také vhodné podmínky. Já bych ale chtěl říci ještě jednu věc a myslím si, že se teď ukazuje po jisté době, že bylo docela rozumné rozhodnutí české vlády nepouštět se do podpor výstavby výroben biolihu a vůbec biopaliv nějakými masivními dotacemi, že jsme ponechali tuto věc vyloženě na trhu. A jedinou motivací, která byla jakýmsi nástrojem, je povinné přimíchávání biosložky. A to, že někteří, přestože nebyly dotace, přestože po nich někteří výrobci volali, tak se pro ten projekt rozhodli a investovali, znovu říkám, je mi to líto, tak bylo tak trochu jejich podnikatelské riziko.

Jan HREŇO; moderátor

Pane Havle, váš názor, vaše reakce na paliva druhé generace.

Petr HAVEL; analytik

Tak já si myslím, že i biopaliva druhé generace budou určitým časovým polštářem k tomu, aby se vymyslela nějaká jiná alternativa k ropě, protože myslím si, že využívat biomasu k vlastně pohonu aut skutečně není moc systémové, zvlášť za situace, kdy ve světě stále ubývá ploch pro zemědělské, potravinářské účely. Navíc stále je potřeba další a další plochy pro stavební účely. Čili, biopaliva druhé generace mají nějaký smysl, ale bude ten smysl časově omezen a doufám stejně jak pan Papež, že poučení z té první generace se nějakým způsobem promítne do té druhé generace a nebude to již takové nekritické - hurá, biopaliva.

Jan HREŇO; moderátor

Pane poslanče, vy jako člen parlamentu, firmy, které už do výroby biolihu nicméně investovaly, budou mít a mají velké ztráty. Vy jste zmínil, že dotace v Česku na výrobu biolihu nebyly. Chystáte ale nějaká, řekněme, opatření, jak ztráty těch firem zmírnit?

Jiří PAPEŽ; předseda zemědělského výboru PS PČR /ODS/

Hm. Já si myslím, že je tady možné řešení, ale muselo by být samozřejmě v rámci celé Evropské unie, tak trochu podpořit ty firmy, které už investovaly, už mají postavené kapacity pro výrobu biolihu. Teď neumím říct přesně jakým způsobem, ale podpořit je v tom smyslu, aby oni nějakým způsobem mohli napomoct možná těm ambiciózním plánům povinného přimíchávání nebo toho objemu biosložky, ale zároveň také říci, že už nechceme, aby tady vznikaly další monstra a další podniky, které budou stát a nebudou využívány. Je to jedna z cest, o které se nyní diskutuje v rámci Evropské unie. Ale nedovedu v tuto chvíli odhadnout, kam ta debata pospěje.

Jan HREŇO; moderátor

Pane poslanče, díky za to, že jste se účastnil naší debaty. Hezký večer.

Jiří PAPEŽ; předseda zemědělského výboru PS PČR /ODS/

Já také děkuji a přeju hezký večer.

Jan HREŇO; moderátor

Pane Havle, vy zatím zůstaňte, protože v zemědělství totiž budeme pokračovat.


Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě