logo Silvarium tisk

Petr KOZLÍČEK, moderátor
Otevřeme teď další témata boj proti kůrovci, a to nakolik je nebo může být úspěšný. Pánové v dokumentu kolegy mě zaujala výpověď předsedy Czech Forestu. Ten má totiž o dosavadních opatřeních poměrně jasno, dalo by se říct.

Jan PŘÍHODA, předseda, Czech Forest
Ten boj na celé ploše České republiky není efektivní. Nedosahujeme zpomalení kalamity a není to v lidských silách. To znamená je potřeba udělat skutečně razantní a odvážné rozhodnutí v tom, že některé plochy nebo některé porosty jsou skutečně strategicky významné, a ty je potřeba udržet za každou cenu.

Petr KOZLÍČEK, moderátor
Já bych to prohlášení možná rozkouskoval a předložil bych vám ho ke strávení postupně. Boj s kůrovcem není efektivní. V tom rozsahu, o kterém se tu bavíme. Můžeme v tom případě mluvit ještě o boji?

Vladimír KRCHOV, ředitel lesního a vodního hospodářstvíLesy ČR
No já bych řekl, že mohu mluvit jenom za Lesy České republiky, takže boj na majetku, který spravujeme považujeme za efektivní, tak jak zmínil kolega Příhoda, tak my skutečně někde malé odražené lesíky, které jsou obklopeny již kůrovcem, tak tam těmi kapacitami neplýtváme a soustředíme je do těch velkých velkých celků, kde máme možnost nějakým způsobem kůrovcové kalamitě ještě bránit, takže každý boj má v tomto ohledu smysl, i kdybychom jenom tu kalamitu roztáhli do delšího období, aby ta kalamita neproběhla během třeba dvou let, ale aby proběhla tak jako na severní Moravě, probíhala několik let, možná 10 let jsme se tam prali s kůrovcem a dneska tam jsou nádherné mlaziny, které z velké části již nejsou smrkové.

Petr KOZLÍČEK, moderátor
Překvapilo by mě, kdyby ekolog měl úplně stejný názor, většinou to bývá naopak.

Jakub LANGHAMMER, Přírovědecká fakulta UK
Tak já předně nejsem ekolog, ale fyzický geograf.

Petr KOZLÍČEK, moderátor
Vaše zaměření je přece jenom spíš na ochranu přírody a na práci.

Jakub LANGHAMMER, Přírovědecká fakulta UK
Ano, ano, ale.

Petr KOZLÍČEK, moderátor
Omlouvám, že jsem to shrnul do tohoto stručného slova.

Jakub LANGHAMMER, Přírovědecká fakulta UK
Mně se úplně nelíbí ve spojitosti s přírodními pohromami používání slova boj, protože to evokuje jednorázový zápas, utkání, které je vymezeno časem, místem. To u těch přírodních katastrof tak nebývá, u kůrovce určitě ne, protože to má mnoho fází. Samozřejmě je to souboj s přírodním živlem. V tomto můj názor není o tolik odlišný od kolegy. Zápas musí probíhat, nemůžeme stát a nečinně přihlížet. Samozřejmě ale musíme si být vědomi toho, že lesy mají různý charakter, různé využití. Jiným způsobem lze zasahovat u hospodářského lesa, jiným způsobem se lze chovat ke kalamitě, která vznikne v národním parku nebo v cenných přírodních lokalitách.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě