Dosud státní Lesy ČR téměř všechno vytěžené dřevo obchodovaly přes externí firmy. Kůrovcová kalamita však ukázala na slabiny systému. Podnik, který spravuje necelou polovinu lesů v zemi, proto od píky staví obchodní oddělení.
„Rodí se to ve velkých bolestech, ale už jsme alespoň dořešili strukturu a problémy se softwarovým vybavením. Teď se obchodní oddělení snažíme naplnit lidmi," řekl MF DNES šéf Lesů ČR Josef Vojáček. Firma pod jeho vedením začíná od nuly s prodejem dřeva, které vytěžila vlastními silami nebo s pomocí smluvních partnerů. Učí se za pochodu. Část zaměstnanců se nicméně obává, že se nové oddělení v budoucnu zruší.
Obchod státní firmy má zatím téměř šedesát zaměstnanců, to však nestačí. K tomu, aby prodej přebytečného dřeva podnik zvládl, jich potřebuje přibližně stovku.
Firma zároveň zdvojnásobila velikost území, kde sama hospodaří. V letošním roce Lesy ČR vlastní technikou vytěžily na 450 tisíc kubických metrů kůrovcového dřeva, příští rok to bude dvakrát více. Za celý rok padne odhadem 13 milionů kubíků dřeva v rámci takzvané nahodilé těžby (v drtivé většině stromy napadené kůrovcem), loni to bylo přes 10 milionů, řekl šéf Lesů ČR na konferenci Lesy versus kůrovec společnosti Mafra Events.
Celý článek najdete v MF Dnes.
Komentáře
To je tak 10 obchodníků na každého výrobce plošného materiálu ?
Obchod všude ve světě funguje na osobních kontaktech, na čemsi zcela jdoucím proti tendrům a podobným legráckám. Normální firma bez obchodu je nahraná. Tohle bude zajímavé.
Končí éra socialismu ?