logo Silvarium tisk

Ministerstvo životního prostředí spolu s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR zahájilo proces vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Krušné hory. Deklarovaným cílem tohoto záměru je zajištění ucelené ochrany unikátních přírodních a krajinných hodnot regionu. Navrhované území s rozlohou 1 200 km2 by mělo být největší CHKO v České republice.

Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR, jehož členové hospodaří na 47 % rozlohy nestátních lesů, se záměrem na vyhlášení CHKO Krušné hory nesouhlasí, a to z následujících důvodů:

  1. Cenné lokality jsou již dostatečným způsobem chráněny. V předmětném území se nachází 3 ptačí oblasti, 17 evropsky významných lokalit, které překrývají většinu navrhovaného území CHKO, četná maloplošná zvláště chráněná území, mokřady mezinárodního významu podle tzv. Ramsarské úmluvy, 8 přírodních parků. Navrhovaná ochrana území formou CHKO nemá z hlediska ochrany cenných fenoménů přidanou hodnotu.
  1. V daném území se nachází rozsáhlé plochy porostů náhradních dřevin (zejména smrk pichlavý a další exoty smrku, všechny druhy břízy a modřínu, kosodřevina a exoty borovice), které byly masivně vysazovány v 70. a 80.letech 20. století v reakci na odumírání smrkových porostů v imisemi silně postižených oblastech. Jejich původní výměra před realizací dílčích přeměn činila cca 36 tis. ha. Tyto porosty mají nižší stabilitu, omezeně plní produkční i mimoprodukční funkce a postupně se rozpadají. Ke zlepšení plnění těchto funkcí (včetně velmi aktuální funkce vodohospodářské) je nutno zajistit jejich urychlenou obnovu cílovými, hospodářsky i ekologicky vhodnějšími dřevinami s využitím standardních lesnických postupů. Tyto běžné a efektivní postupy obnovy lesa však budou v důsledku případného vyhlášení CHKO více či méně omezovány s následným zpomalením dlouhodobě plánovaných přeměn nevhodných porostů.
  1. K diskusi ve věci záměru na vyhlášení CHKO Krušné hory nebyla přizvaná odborná lesnická veřejnost. Názory správců území byly opominuty, ačkoliv v Krušných horách převládají člověkem silně ovlivněné lesní porosty, které budou i v budoucnosti vyžadovat aktivní lesnické zásahy. Záměr s neopodstatněně velikou rozlohou prvních a druhých zón zásadním způsobem negativně ovlivní hospodaření vlastníků lesů a výrazně zvýší ohrožení lesů škůdci. Navrhovaný zákaz na území CHKO Krušné hory provádět veškerou těžbu (úmyslnou i nahodilou) lesních porostů starších 150 let jen se souhlasem orgánu ochrany přírody může zásadně ohrozit vyváženost a stabilitu lesních majetků.
  1. Současná ochrana daného území je dostatečná a společensky, ekologicky i sociálně-ekonomicky efektivní. Realizace záměru vyhlášení CHKO bude bezpochyby znamenat potřebu dalších finančních prostředků z veřejných prostředků – na zřízení nového regionálního pracoviště AOPK ČR (správa CHKO) a provozních nákladů. Výkon státní správy zajišťuje AOPK ČR pomocí stávajících 13 regionálních pracovišť. Běžné výdaje na jejich činnost a činnost ústředí AOPK v roce 2023 činily 1,1 mld. Kč.

 Z výše uvedených důvodů SVOL žádá nově zvolené vedení krajů Ústeckého a Karlovarského, vládu České republiky a zejména kompetentní zástupce Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí o přehodnocení navrženého záměru vyhlášení CHKO Krušné hory.

TZ SVOL

Komentáře  

+6 # lesmistr 2024-10-08 19:58
A to ještě může přijít nápad založit Krušnohorský národní park po vzoru KRNAP. Myslivost podle zákona NP. Ale jeho ředitel by se měl dobře. To by bylo kamarádů.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě