logo Silvarium tisk
PETR BROULÍK

Jeseníky - Lesníci a ochranáři v Jeseníkách pod Medvědím vrchem zveřejnili, jak velké škody páchá přemnožená lesní zvěř na mladých stromech. Lesníci a ekologičtí aktivisté se shodli na tom, že Jeseníky patří mezi oblasti vážně poškozené uměle přemnoženými srnci a jeleny.

Zvířata podle nich doslova spásají mladé stromky, a to ve velké části České republiky. Inventura zadaná ministerstvem zemědělství spočítala, že zvěř poškodí asi čtyřicet procent vysazených stromů. Tím způsobí stamilionové škody.

Lesníci zjistili, že například jelení populace dosahují místy až osminásobku přírodního stavu. Počet jelenů v zemi od roku 1966 do roku 2006 stoupl na 195 procent.

Jeleni ničí hlavně listnaté stromy, na nichž loupou a ohryzávají kůru. Tím otevírají do stromů cestu škůdcům, chorobám či polomům při vichřici nebo těžkém sněhu.

Šanci přežít mají prakticky jen smrky Jen v roce 2007 vynaložil podnik Lesy České republiky jednadvacet milionů korun na ochranu mladých stromků v Jeseníkách. Přes tyto náklady zvěř poškodila většinu vysazených listnáčů a jedlí.

Josef Vlášek z ředitelství podniku Lesy České republiky řekl, že podnik nese za počty jelení a další zvěře odpovědnost, a tím i za škody na lesních porostech. „Proto se snažíme bránit mladé stromy stavěním oplocení a budováním přezimovacích obor,” řekl.

Srovnání, jak by vypadal les bez poškozování nadměrným okusem, ukazují oplocená místa, kam zvěř proniká jen omezeně. Například takzvaná oplocenka pod Medvědím vrchem byla postavena v roce 1996 a po dvanácti letech v ní hustota mladých stromků činí 5375 kusů na hektar. Smrků je v nich zhruba polovina, jinak v ní dnes rostou i jeřáby, modříny, břízy či vrby jívy. Mimo tuto oplocenku v lese je hustota mladých stromků o více než polovinu nižší a z devadesáti procent v něm převažují smrky. „Ostatní stromky nemají při vysokých stavech zvěře šanci přežít,” tvrdí lesníci.

Lesníci: Ekonomické škody jsou alarmující Obdobné to je v oplocence u Karlovic, kde oplocení chrání před zvěří přirozeně zmlazované jedle. Ty jinak člověk za plotem oplocenky prakticky nemá šanci vidět. Zvěř tak podle lesníků brání obnově smíšených lesů. Ekonomické škody jsou podle lesníků alarmující, a navíc se ukazuje, že poškozování stromků uměle přemnoženou zvěří vzrůstá.

Podíl poničených mladých listnáčů a jedliček se v letech 2000 až 2005 zvýšil o osmačtyřicet procent. Poškození dubů a buků se za posledních pět roků zdvojnásobilo.

Jaromír Bláha z Hnutí Duha řekl, že v přírodě samozřejmě musí být takový stav zvěře, jaký les uživí.

„Řešením ale není krvavý masakr. Stačí odstranit příčiny, kvůli kterým se zvěř přemnožuje. Populace se pak postupně vrátí, rok po roce, na únosný stav,” míní Bláha.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě