Ministr životního prostředí Richard Brabec versus hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská
Národní park Šumava bude mít nové zóny. V příštích 15 letech vzniknou ze současných tří zón čtyři. Jihočeský kraj však nesouhlasí s procesem přípravy nové zonace a už v srpnu podal na správu národního parku a ministerstvo životního prostředí správní žalobu. Nyní se čeká na termín projednání u soudu.
„To, že se dohadujeme s krajem o tisíci věcech, je normální. S jednotlivými kraji se bavíme někdy i poměrně drsně, nemusíme se shodnout. Nepamatuju si ale situaci, že by některý kraj žaloval stát. Kdyby to bylo alespoň v situaci, kdy nejsme ochotní jednat," kritizuje ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) postup Jihočeského kraje.
* Jihočeský kraj si stěžoval, že zonace nebyla dostatečně projednána.
Zákon nám říká, že bychom to měli projednat v rámci rady národního parku. To se stalo. Byl jsem příjemně překvapen, jak velkou částí členů rady včetně obcí zonace prošla. Kraj by měl za ně bojovat. Ale tady se paradoxně stalo, že většina obcí byla spokojená a kraj měl problém. Projednali jsme to nadstandardně se všemi, takže tohle obvinění je úplně mimo, a taky to prokážeme. Nejenže my jsme zákon neporušili, my jsme udělali mnohem víc, než zákon stanovuje. Víc udělat nešlo.
* Předmětem sporu je hlavně to, v jakých zónách zasahovat proti kůrovci a kde by si s kůrovcem měla příroda poradit sama. Proč jste před schválením zonace nepřipravili analýzu rizik, jak požadoval Jihočeský kraj?
Sám jsem se paní hejtmanky ptal, co si pod tím vlastně představuje. Historicky se nic takového nedělalo. Ale v rámci projednávání zonace Správa národního parku zpracovala hlavní zásady péče o park . Problém není s bezzásahovou zónou. Problém je s takzvanou přírodě blízkou zónou. To je zhruba 25 procent parku. Opakovaně jsme řekli, že v ní se zasahovat bude. Odmítáme proto tvrzení, že v přírodě blízké zóně se proti kůrovci zasahovat nebude.
Celý článek najdete v MF Dnes.