logo Silvarium tisk
Název: Soukromé lesnické firmy trápí nejistota
Zdroj: Právo
Datum: 07.02.2007
Autor: Anna Bortlíčková
Rubrika: Severní Morava a Slezsko


Ačkoli na sníh skoupá zima přeje sezónním pracím, mnohé soukromé lesnické firmy a živnostníci podnikající v lesnictví žijí ve velké nejistotě.
 Firmy pracují v omezeném rozsahu, některé již koncem minulého roku snížily zaměstnanost, další propouštění avizují. A v některých firmách zaměstnanci dávají výpověď sami, protože nevidí perspektivu.

"Pracujeme asi na dvacet procent našich možností, stále čekáme, co bude dál," řekl Právu ředitel společnosti Lesy Beskydy Pavel Tejček. Podobně se vyjádřili i zástupci dalších oslovených firem. Do nejistoty se firmy dostaly kvůli protahujícím se sporům o roční zakázky na práce pro Lesy ČR, které loni vypověděly smlouvy s dosavadními dodavateli prací a v říjnu vypsaly nová výběrová řízení. Některé z těžařských společností, jež v tendrech neuspěly, se obrátily na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), aby průběh výběrových řízení přezkoumal.
 "Koncem minulého roku jsme museli reagovat na stanovisko Lesů ČR, že smlouvy z minulých let jsou neplatné, a k 1. prosinci jsme dali 25 zaměstnancům výpověď. Výpovědní doba jim dochází ke konci února," řekl Tejček.
 Firma Lesy Beskydy podle něj má 45 kmenových zaměstnanců, v sezóně zaměstnává kolem stovky lidí. Dodal, že pokud by se situace změnila, lidi, kteří dostali v prosinci výpovědi, by firma zaměstnávala dále.
 "Je to obrovská nejistota, potřebovali bychom, aby se to urychleně vyřešilo," dodal.

Propouštěli už loni

"V nejistotě žijeme už druhý rok, propouštět jsme museli již loni v lednu a mnozí z těch lidí dodnes nemají práci," řekl Právu ředitel Frenštátské lesní a. s. Stanislav Vodrážka. Podle něj nová výběrová řízení Lesů ČR už byla transparentní. Problém je ale v tom, že firmy ucházející se o zakázky nekalkulují se ziskem, uvedl.
 "Situace je tak vypjatá, že každý kalkuluje, jakou ztrátu ještě může unést," prohlásil. Podle něj kvůli tlaku na ceny jsou v odvětví lesnictví velmi nízké výdělky.
 "Mohou za to výběrová řízení. Ve stavebnictví pomocný dělník u míchačky vydělává 100 až 150 korun za hodinu, u nás lidé dělají za 70 korun, a přitom práce v lese je riziková. Nelze se divit, že o tuto práci není zájem. V posledních pěti letech nepřišel nikdo nový, kdo by chtěl dělat v lese s pilou. Je to pro odvětví katastrofa," prohlásil. Důsledkem současné nejistoty podle něj je i to, že lidé z lesnických firem v regionu odcházejí jinam.
 "Od začátku roku z naší firmy odešlo sedm těžařů, už neviděli perspektivu. Sami požádali o ukončení pracovního poměru, protože si buď našli lepší práci jinde, nebo začali podnikat, nebo půjdou odstraňovat kalamitu do Čech," dodal Vodrážka.
"U nás to vypadá stejně beznadějně jako v jiných firmách. Jen díky tomu, že lesnictví je pouze částí našich podnikatelských aktivit, nemusíme přijímat tak drastická opatření a lesnickou divizi dotujeme z jiných činností. Zatím nepropouštíme, ale stojí nás to strašné peníze," řekl Právu ředitel společnosti Lesostavby Frýdek-Místek Jan Bazgier.

Sezónní dělníci se ptají na práci

Divize lesní výroby této firmy má nyní 114 zaměstnanců. "Další za běžné situace přijímáme na sezónní práce, takže v plné sezóně se obvykle dostáváme na 260 zaměstnanců a kromě nich je na nás napojených kolem 200 živnostníků," upřesnil a dodal: "Lidé, které zaměstnáváme na sezónní práce, se chodí ptát, kdy je konečně zaměstnáme, a my se jim omlouváme, protože sami bohužel nevíme, jak to bude. Podařilo se nám získat krátkodobé zakázky na kalamitní těžbu na únor, což je jistota alespoň pro část našich zaměstnanců do konce tohoto měsíce. Nechceme, aby z lesnictví utekli, a tak se snažíme získat i práce v Čechách," dodal.

Regiony bez kalamity omezí těžbu

Podle zástupců lesnických firem v regionu je navíc pravděpodobné, že Lesy ČR kvůli kalamitě budou muset upravit plány běžné těžební a pěstební činnosti na rok 2007, aby kvůli kalamitní těžbě nebyly překročeny celkové roční objemy. "Těžba by se tak u nás v regionu mohla snížit a přesunout se do Čech do oblastí, které kalamita postihla," řekl Vodrážka.
 Tiskový mluvčí Lesů ČR Tomáš Vyšohlíd na dotaz Práva potvrdil, že s ohledem na to, že na kalamitních lesních správách je kalamitní těžba vyšší než obvyklá, dojde v kalamitou nepostižených oblastech v rámci celé ČR k omezení těžeb. "Omezení rozložíme mezi všechny nepostižené organizační jednotky tak, aby jednotlivé omezení bylo minimální. Rozsah omezení se bude upřesňovat postupně v závislosti na upřesňování velikosti kalamity, v současnosti však předpokládáme omezení o zhruba 25 procent. Takto vytvořená rezerva bude v následujících letech uvolňována tak, aby vykryla snížení těžeb v příštích letech na lesních správách nyní kalamitou postižených a celkový roční objem těžeb realizovaných Lesy ČR zůstal zachován," dodal.
 Podle dřívějších informací z úřadů práce v Moravskoslezském kraji se v listopadu a prosinci minulého roku do evidence přihlásilo značné množství lidí z odvětví lesnictví. Údaje za leden se zpracovávají v těchto dnech. Zástupci úřadů práce ale neočekávají, že by uchazeči z řad pracovníků v lesnictví tvořili významnější skupinu nezaměstnaných zaevidovaných v lednu. např. analytik Úřadu práce ve Frýdku-Místku Ivo Koudelka uvedl, že některé lesnické firmy spíše vyčkávají, jak se situace vyvine.
Antimonopolní úřad, jak Právu v úterý odpoledne řekl jeho mluvčí Christian Chalupa, zatím ve věci výběrových řízení na dodavatele těžebních a pěstebních prací v lesích nerozhodl. "Podepsání smluv z jednoročních tendrů ale není přímo závislé na definitivním rozhodnutí ÚOHS o podnětech některých uchazečů. Podle zákona je pouze třeba, aby uběhla lhůta 45 dní od podání námitek zadavateli, přičemž řízení u ÚOHS mohou pokračovat. Podepisování smluv může začít v polovině února, vždy to závisí na běhu uvedené lhůty ve vztahu ke každé smluvní územní jednotce," uvedl mluvčí Lesů ČR Tomáš Vyšohlíd.

Foto popis: Soukromé lesnické firmy, aby si mohly v nejisté situaci udržet zaměstnance, jsou vděčny za každou zakázku.
Foto Autor - Foto Lesostavby Frýdek-Místek

Regionální mutace| Právo - Severní Morava

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě