Kalamita, jejímž vlivem dochází ke kácení smrků na rozsáhlých plochách nejen v České republice, není jen katastrofou, ale i příležitostí navrátit se k odolnějším smíšeným lesům. Přizpůsobit se však bude muset i zpracovatelský průmysl.
Lesníci v Česku čelí jedné z největších krizí v novodobé historii našeho lesnictví a kácí miliony kubických metrů stromů napadených kůrovcem, přesněji lýkožroutem smrkovým, případně lýkožroutem severským. Lýkožroutů u nás žije více druhů a napadají i jiné druhy jehličnatých stromů – borovice, jedle, modříny – nebo třeba i stromů ovocných. Ti však nejsou tak přemnoženi jako zmíněné dva druhy a nepodílejí se na masové devastaci smrkových lesů.
V uplynulých letech zasáhla kůrovcová kalamita hlavně střední a severní Moravu. Letos se roje brouka rozšířily na Vysočinu. Mnozí proto vyčítají státnímu podniku Lesy České republiky, jenž spravuje téměř polovinu všech lesů v Česku, že nezasáhl dostatečně razantně a včas, aby kalamitě takového rozsahu zabránil. Státní Lesy však byly při řešení kalamity značně omezovány takzvanou dřevěnou knihou, koncepcí ministerstva zemědělství z roku 2011. Ta mimo jiné určovala, že drtivou většinu dřeva musely těžit externí firmy, jimž státní podnik stromy prodával ještě jako stojící. Tyto firmy si dřevo po vytěžení samy prodávaly a těžbu řídily především podle svých možností a zájmů. V dostatečné míře ji tedy nepodřizovaly potřebám účinného boje s kůrovcem, ale spíše svým ekonomickým zájmům. Státní podnik pak nemohl tento proces dostatečně ovlivnit. Nepružný systém tak podle České inspekce životního prostředí vedl k rychlejšímu šíření kůrovce v lesích, a proto je zapotřebí ho urychleně změnit. Lesy ČR budou mít nově možnost těžbu více ovlivnit. Budou nejenom samy více těžit, ale především budou externím firmám zadávat pouze zakázky na těžbu, zatímco se dřevem budou obchodovat samy.
Kalamita, která může podle odborníků vést k vymýcení veškerých smrků v nižších nadmořských výškách, ovšem nemusí být jen katastrofou, ale i příležitostí vysázet do budoucna odolnější lesy.
To potvrdil v rozhovoru Hospodářským novinám i generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.
Celý článek najdete v HN.