PLÁNĚ (Plzeň-sever) Obec hospodaří na 421 hektarech lesa. Na tak velkém území je neustále co dělat. Jinak to samozřejmě vypadá, pokud v zimě les odpočívá pod sněhem a vládnou větší mrazy. V zimním období probíhá těžba větrné kalamity a stromů, které byly napadeny v loňském roce lýkožroutem smrkovým. Také jsou likvidovány těžební zbytky na pasekách. Stavíme lesní oplocenky a průběžně opravujeme stávající.
V honitbě máme 20 krmelců
Myslivecký spolek v Pláních neodpočívá ani v zimě. Jak mi vysvětlil hospodář spolku: „V zákoně o myslivosti je zakotvena povinnost zvěř řádně přikrmovat. Tato nutnost nastává v zimních měsících, kdy teploty klesají hluboko pod bod mrazu, na loukách či polích leží sníh a volně žijící zvěř je odříznuta od zdrojů potravy. Pro přikrmování zvěře předkládáme zvěři do zhruba dvaceti krmelců v naší honitbě klasická krmiva, tedy luční seno, vojtěšku a jadrné krmivo. Naopak nevhodné je v době mrazů předkládání dužnatých krmiv, protože rychle mrznou a mohou zvěři způsobit problémy. Při správném přikrmování bývají škody na polích a lesních porostech nižší nebo žádné. Čím volně žijícím zvířatům také rozhodně neublížíme, ale naopak pomůžeme, jsou například kaštany. Ty zabraňují průjmům a jiným střevním potížím. Přikrmování senem a vojtěškou je důležité v místech okolo velkých ploch řepky, zejména jako obrana proti průjmovým onemocněním spárkaté zvěře (tj. srnčí a jelen sika)."
Smrkové porosty postupně odcházejí kvůli suchu a lesním škůdcům. Nejsou v dobrém zdravotním stavu vzhledem k často se opakujícím srážkovým deficitům. Ty bohužel přetrvávají od jara do podzimu. Hledím smutně do budoucnosti našeho zeleného srdce přírody a obávám se nejhoršího...
Všechny nekrácené příspěvky najdete na