LÁDVÍ Desítky tisíc lýkožroutů se narodily při speciálním experimentu v laboratorních podmínkách. Šlo o speciální pokus, jehož cílem bylo zjistit, kolik brouků lýkožrouta smrkového se nachází v kůře napadených stromů. Podobně se škodliví brouci mohou líhnout také v přírodě, kde by pro smrkové porosty představovali pohromu. Na lesníky to klade mimořádné nároky při údržbě svěřených revírů. Platí to aktuálně také pro správce zeleně v metropoli.
Skryt v kůře přečkává lýkožrout zimu. Právě tento materiál posloužil expertům z Biologického centra Akademie věd ČR (AV ČR) při speciálním experimentu s tímto zákeřným škůdcem. „Sebrali jsme kůru ze dvou vzrostlých smrků a umístili ji do fotoeklektoru, což je zařízení, ve kterém z kůry při příhodné teplotě a délce dne začnou vyletovat brouci," popsal experiment Petr Doležal z Biologického centra AV ČR. Podmínky připomínající jaro či současné teplé zimy lýkožroutům akademici simulovali měsíc.
Přitom odchytávali vyletující brouky a napočítali jich 150 tisíc. „Kdyby zmíněná kůra zůstala v lese, toto množství lýkožroutů by úspěšně přezimovalo. Na jaře by brouci vylétli a napadli další stromy," upozornil Petr Doležal.
Celý článek najdete v MF Dnes.