logo Silvarium tisk

Hlavním životním prostředím veverky je les, je výborně přizpůsobena pobytu v korunách stromů, na zem sestupuje jen v nejnutnějších případech, při plavání ve vodě má ocas nad vodou. Na podzim a v zimě ráda cestuje za potravou a vídáme ji v alejích a zahradách.
Také v Přerově byla viděna, jak šplhá po fasádě domů v ulici U Tenisu, kde ji obyvatelé přikrmovali. Mláďata mívá obvykle 2x ročně, první v březnu až dubnu a druhé v létě.
Potrava veverky je převážně rostlinná, na podzim a v zimě převažují v jejím jídelníčku semena. Velmi ráda má lískové oříšky, vlašské ořechy, bukvice, žaludky, semena smrku, borovice a dalších dřevin. Semena často zahrabává do země a vytváří si zásoby. Na jaře ráda ohryzává kůru slabších větévek a vykusuje pupeny prašníkových květů lesních dřevin. Pochutnává si na ptačích vejcích nebo mláďatech, ale i na hmyzu. Stav veverek závisí na úrodě semen. Mají-­li dostatek potravy, tak se intenzivně rozmnožují. Jejími hlavními nepřáteli jsou kuna lesní a jestřáb lesní, kteří taktéž dobře manévrují mezi hustšími korunami stromů. Největším nepřítelem je zima a nemoci. Daň splácí také jako kožešinové zvíře člověku a loví se jako potrava pro výry i z lovecké vášně. U mne na zahradě vždy v srpnu společně se strakapoudy sklidila všechny vlašské ořechy. Ovšem posuzuji to jinak než ostatní lidé, kteří si myslí, že vše, co vypěstují, patří jen jim. Zvířata a ptáci, kteří v přírodě žijí, se živí tím, co jim příroda nabízí, což je přirozený způsob jejich života a nebudu je proto zabíjet.
Čím v lese hlavně škodí? Spotřebuje asi 50 % semen šišek lesních stromů, vyhrabává semena již zasetá v lesních školkách i naklíčená. Vyhryzává prašníkové pupeny a větévku v místě pupenu přehryzne a tento ohryzek odhodí. Tím se sníží asimilační plocha a deformuje koruna stromů. Starosti působí také ornitologům tím, že si pochutnává na vejcích i mláďatech zpěvných ptáků. Viděla jsem také, jak nesla v tlamičce mládě kosa a staří ptáci ji pronásledovali. Vedle záporů má i klady tím, že zahrabává semena i ořechy do země a mnoho semen zapomenutých na jaře vyklíčí a obnovuje se les.
Veverka je však nedílnou součástí naší fauny. Varující jsou případy z minulosti, kdy v honbě za penězi byly některé druhy živočichů i úplně vyhubeny.
Jistě si nikdo z přátel přírody nepřeje, aby veverky z naší přírody zmizely.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě