logo Silvarium tisk
STANISLAVA KOBLIHOVÁ

Hrozí znehodnocení vytěženého dřeva a rozmnožení kůrovce. Odbyt je malý.

Jindřichohradecko/ Lesy zaznamenaly za poslední tři roky snad nejvíce kalamit v novodobé historii lesnictví. „Situace, jaká je tu letos, tu nebyla od konce druhé světové války,” řekl tiskový mluvčí Lesů České republiky Radek Drahný. Dále uvedl, že Lesy České republiky zaznamenaly na Jindřichohradecku, které bylo Emmou postiženo nejvíce z celé republiky, škody 120 000 kubických metrů dřeva.

Vichřice Emma napáchala největší škody podle pracovnice životního odboru Jitky Janečkové na Jindřichohradecku v Kolencích, Novosedlech a na Jemčině.

Na Třeboňsku je nejvíce zasažené například povodí Staré řeky, Chlumecká rybniční soustava a místa směrem ke státním hranicím, jak uvedl vedoucí lesní správy v Třeboni Jaroslav Slanec.

Na Dačicku byly největší polomy po Emmě v Hříšicích, Červeném Hrádku, Budíškovicích a levém břehu Dyje. „Většinou se jedná o soukromé lesy a zpracování dřeva zde neprobíhá tak rychle jako ve státních lesích,” uvedl vedoucí životního odboru v Dačicích Jiří Müller. Doplnil, že se v těchto místech objevil zvýšený výskyt kůrovce. Vlastníky lesů upozorňují na sankční důsledky, když polomy neodklidí včas. Vzhledem k vyšší poloze mají na většině postižených míst na Dačicku čas do konce června.

„Dřevo, které neroste, zavadá, láká vůní kůrovce. Ze všech druhů kůrovců je nejrozšířenější a nejnebezpečnější lýkožrout smrkový,” řekl Jaroslav Slanec.

Podle Radka Drahného je letos hrozba kůrovců výraznější než v minulých letech. Proto jsou do těchto lokalit kladeny lapače.

Podle Jitky Janečkové většina vlastníků lesů do konce května polomy stihne odstranit. Hůř jsou podle ní na tom Lesy České republiky, které musí vypisovat výběrové řízení na provedení prací. Složitá administrativa zdržuje provedení lesních prací.

Průběžně probíhají zalesňovací práce na loňských a předloňských holinách. Někde je však museli odklízet od nově napadaných stromů. „Zůstaly ohromné plochy, holiny a rozvolněné lesy. Těžko se to bude zalesňovat,” doplnila Jitka Janečková.

Situaci ztěžuje přebytek dřeva na trhu. „Americká hypoteční krize má vliv i na zpracování dřeva. To, co je připravené na odvoz do Ameriky, stojí v přístavech,” vysvětlila Jitka Janečková.

„Hrozí znehodnocení kvalitního dřeva. Jsou problémy s jeho uskladněním. Chybí odbyt a ceny výrazně klesají,” vysvětlil Jiří Müller.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě