logo Silvarium tisk

V souvislosti s množícími se snahami nahradit ustupující smrk a zřejmě též ve vazbě na projednávanou novelu zákona o ochraně přírody upravující problematiku invazních druhů v celoevropském kontextu se i v LN objevují příspěvky na toto téma. Bohužel ne vždy dostatečně reflektují vědecké poznatky. Například agrární analytik Petr Havel má asi někdy podnětné názory v ekonomických tématech, nicméně s velkými rozpaky je možné sledovat jeho výlety do oblasti ekologických a biologických věd. To je vidět ze zmatečného článku Adaptace lepší regulace (LN 11. 2.).

Už v úvodu článku autor podsouvá dnešní ochraně přírody snahu „za každou cenu zachránit v konkrétních lokalitách organismy, které se tam historicky vyskytovaly". Kde to autor sebral? Samozřejmě se ochrana přírody snaží bránit ústupu ohrožených a mizejících druhů, to je její poslání, nikoliv však za každou cenu a v každé lokalitě. Kde to smysl má a kde ne, k tomu existuje dostatek literatury (tu by ale autor musel studovat) i terénní zkušenosti (ta se nezíská psaním povrchních textů do novin).

Autor se též vyjadřuje ke snahám některých ekologicky nemyslících lesníků nahrazovat chřadnoucí smrk nepůvodní douglaskou. Na jedné straně hájí vysazování douglasky, na druhé straně propaguje, že regulace přírody ze strany člověka by měly být co nejmenší. Copak záměrné vysazování cizího druhu není regulace přírody?

KAREL PRACH

Celý článek najdete v LN.

Komentáře  

+2 # Vladimír Pelíšek 2020-02-27 11:15
Pouze menší technická poznámka: - na většině stanovišť, kde se dnes v ČR pěstuje a protěžuje, je nepůvodní a stanovištně nevhodnou dřevinou i smrk ztepilý.
Například v karpatské oblasti ČR prosperuje dnes douglaska výrazně lépe než smrk, a přírodě je zcela jedno, jestli jde o dřevinu nepůvodní 1000 výškových metrů, nebo 10 000 vzdálenostních kilometrů.
+2 # Starý 2020-02-27 12:32
Také mám DG rád a raději bych dodal i vámi milovanou JD, u které je až 5x pomalejší růst, ale je to srdcovka .... ano i má, ale udržte ploty až 10 let a myslivecká paka v bourání a ničení.
Co by řekl Cimrman??
0 # Vladimír Pelíšek 2020-02-27 14:00
Udržovat jedlové oplocenky 10 let je jen o něco málo víc nákladů a úsilí než udržovat oplocenky buku třeba 7 let. Není pravda, že jedle roste až 5x pomaleji než douglaska, v žádném případě. Pokud se naučíte jedli pěstovat, zjistíte, že dokáže na některých stanovištích růst i rychleji, než smrk. A hlavně: jakmile odroste zvěři, tak ji tam máte, dokud / pokud neodumře v zástinu, zatímco stejně starý smrk Vám klidně za dalších 15 let odumře kůrovcem. O hmotnatosti jedlových kmenů v porovnání s esmrkovými už ani nemluvě.
+4 # Starý 2020-02-27 14:30
Opět není pomístně pravda, daněk ji zlikviduje i spolehlivě zajištěnou, muflon nepohrdne do věku 20 let a sikáč si na JD smlsne i v ve věku 40 let.
Stačí jen správné "normované" stavy + dalších 1700% a máte jistotu, že za vašeho života jste jen chyboval.

Což mi asi zdůrazníte, že jsem měl před 40 lety "předpokládat"
Ale kdo by čekal, že to tady vezme zazvěření spárkatou takovou vrtuli....drobná ta už není a tehdy ještě byla.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě