Státní podnik Lesy ČR (LČR) bude podle generálního ředitele Dalibora Šafaříka moci letos do státního rozpočtu odvést maximálně zhruba čtyři miliardy korun, aby to neohrozilo jeho další hospodaření. Řekl to dnes novinářům. Podle schváleného státního rozpočtu by měl podnik letos zdvojnásobit odvod na sedm miliard korun. Ministři dnes na zasedání vlády, kterého se účastní i Šafařík, proberou koncepci strategického rozvoje podniku do roku 2029. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi.
Koncepce mimo jiné popisuje nakládání s penězi tak, aby byl podnik schopný plnit předmět své činnosti. Jde o výpočet bezpečné hodnoty, kterou může vlastník získávat z hospodaření a současně byl stabilní po všech stránkách, řekl Šafařík. Vyšší odvody nejsou podle něj „nereálné“, ale nekorespondují s principem bezpečnosti.
Podnik očekává, že v letech 2025 až 2029 vytvoří zisk v souhrnné výši 11,33 miliardy korun. Státu by měl za toto období ze zisků odvést 7,8 miliardy korun. Roční zisky podniku by se měly pohybovat mezi 1,8 miliardy korun až 2,7 miliardy, vyplývá z koncepce. Předloni měl zisk 3,8 miliardy, pro loňský rok plánoval zisk 1,6 miliardy korun.
Kromě odvodů ze zisku budou Lesy ČR zřejmě státu posílat i své další peníze. Loni nejprve státu odvedly ze zisku roku 2023 částku 2,75 miliardy korun. Následně podnik ještě státu loni poslal dva mimořádné odvody v souhrnu 0,75 miliardy korun. Šafařík v prosinci uvedl, že letos na takový odvod zřejmě bude muset podnik dát peníze z rezerv, například na obnovu lesa, což by ho v případě kalamity mohlo ohrozit.
„Institutem bezpečné renty by se měly řídit všechny vlády, které tady budou. Státní podnik není zlatá kasička, do které se jezdí vybírat, když je potřeba na to či ono,“ uvedl k nově stanovanému principu ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Peníze, které LČR odvedou, by navíc podle něj měly směřovat primárně zpět do lesů. Za reálný odvod i Výborný označil zhruba čtyři miliardy korun.
V koncepci se LČR zavázaly k pěstování prostorově i druhově pestrých lesních porostů, k podpoře přirozené obnovy lesů a zajišťování dostatku kvalitních semen či plodů k obnově lesa a zalesňování. Objem těžby dřeva by se měl v letech 2025 až 2029 v průměru pohybovat kolem 7,9 milionu metrů krychlových, což je na úrovni let bez kůrovcové kalamity a na úrovni plánované těžby v roce 2024. Při nedávné kůrovcové kalamitě, která v českých lesích naplno vypukla v roce 2018, těžba dřeva vystoupala v roce 2020 až na rekordních 14,35 milionu metrů krychlových.
Důraz bude podnik, který má asi 3800 zaměstnanců, klást na včasnou eliminaci kalamitních škůdců a dalších nepříznivých jevů, na zadržování vody v krajině. Lesy ČR obhospodařují zhruba 1,2 milionu hektarů lesů ve vlastnictví státu, což činí téměř 86 procent rozlohy všech státních lesů a přibližně 45 procent celkové výměry lesů v ČR. Starají se také o 38.500 kilometrů vodních toků a bystřin, což je zhruba 39 procent z celkové délky evidovaných vodních toků v ČR, a 1032 malých vodních nádrží. Zároveň spravují přibližně 34.000 kilometrů lesních cest.
Praha 5. února (ČTK)
Komentáře
AŤ MAJÍ KAMARÁDÍČKOVÉ A PAN FIALKA DO KAMPELIČEK A DALŠÍCH KASIČEK "zajištěno" na stáří.!!