logo Silvarium tisk

Pár sněhových vloček, které se vmísily do dešťových srážek na Břeclavsku, nic nezmění na tom, že lidé mají možnost ochutnat první čerstvou bylinku. Zdravou a vhodnou pro očistnou kůru. V lesích již roste česnek medvědí.
„Sledovala jsem, jak se postupně dere nahoru," říká Dobromila Navrátilová z Břeclavi. Lokality v lesíku kousek za fotbalovým hřištěm v Břeclavi jsou asi nejbližší, kam se obyvatelé mohou vypravit nasbírat léčivou rostlinu.
Česnek medvědí tady roste hned na kraji lesa, v sousedství lesní cesty, na dalších místech jsou hotové zelené plantáže. Jen v nedalekém Bořím lese u Břeclavi pracují na likvidaci pozůstatků války, les obsadili pyrotechnici a milovníci léčebné česnekové kůry tam nesmějí.

Sběrači přírodu neničí

Že by porosty divoce rostoucího česneku trpěly nájezdy lidí, ochránci přírody nezaznamenali. Potvrdil to Jiří Matuška z mikulovské Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava. Za léta, po které se věnuje ochraně přírody, nepamatuje poškození přírody sběrači listů. Může se to ale změnit.
Zájem o první zelené listy v posledních letech trvale roste. Mnozí situaci řeší pěstováním v domácích podmínkách. Rostlině se daří pod listnáči, které na podzim opadají, stejně jako na severní straně domu.
Česnek vyráží s listy časně zjara, po odkvětu se zase zatahuje do země. Vyskytuje se na území celého Česka, v největší míře ale v nižších oblastech a vlhčích lokalitách listnatých lesů.
Nejvíce na Moravě a severovýchodních Čechách. Do Evropy se dostal z Mongolska a v jídelníčku jej měli už staří Řekové a Římané. Podle některých tezí jej pěstovali i staří Slované. I naši předkové znali účinky medvědího česneku.

Léčí i chutná

Svoje jméno dostala rostlinka opravdu díky medvědům - ti ji podle zoologů vyhledávají po probuzení ze zimního spánku, aby si pročistili tělo. Podle některých zdrojů jsou schopni urazit desítky kilometrů při vyhledávání míst s jejím výskytem.
Česnek medvědí má bohaté zastoupení železa, síry, vitamínu C, alicinu, jemuž vděčí za očistné účinky na organismus. Další obsažená látka, nukleosid adenosin, pro změnu rozšiřuje cévy. Bylina pomáhá proti kornatění tepen, ulevuje trávící i dýchací soustavě.
Při konzumaci platí staré známé všeho s mírou. Má totiž taky mírné projímavé účinky, ve velkém může vyvolat zvracení a průjmy, v extrémních případech i zánět ledvin. Sušením vlastnosti ale ztrácí, vhodnější je zmrazení listů.
Látek s pozitivním vlivem na organismus má česnek medvědí dokonce víc než domácí. Voní a chutná stejně, má ale jednu velkou výhodu. „Když si jej dáte, nejste tak cítit jako v případě kuchyňského," říká jeden ze sběračů Václav Petrásek. „Jeho chuť je jemná a pikantní. Užitek dávají listy i cibulky," připomněl.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě