Čeští lesníci letos poprvé využili metodu ze Skandinávie a uložili statisíce malých stromků k zimnímu spánku. Posloužila jim k tomu nově dokončená skladovací a expediční hala ve středisku lesních školek ve Lhotě u Staré Boleslavi. Vejde se do ní až jeden milion sazenic.
Vojenské lesy a statky České republiky (VLS) nyní v hale takto nechávají přezimovat 800 tisíc budoucích zelenáčů, hlavně modřínů a buků, ale také osik, smrků a borovic.
„Hned jak v novém roce zima povolí, školkaři je vyexpedují lesníkům, kteří je použijí na obnovu lesů po kalamitách. Využijí tak chladné počasí, v němž se sadba dobře ujímá, než rtuť teploměrů dosáhne letních hodnot, což se v posledních tropických letech děje často již v březnu či dubnu," říká mluvčí VLS Jan Sotona.
Od konce listopadu panoval v okolí Lhoty čilý pracovní ruch. Školkaři sváželi sazenice dřevin z venkovních pěstebních ploch k balicí lince v nové hale, kde je uloží do speciálních přepravek. „Ty následně umístí na palety, zabalí a uskladní v hibernačním prostoru. Statisíce sazenic sem lesníci vojenských lesů naskladní dříve, než udeří mrazy," líčí postup prací Sotona.
Miliony stromků už jsou v zemi
„Technologie nám umožní efektivněji směrovat umělou obnovu do období, kdy jsou pro zalesnění optimální podmínky. Vedle podzimu je to celá zima nebo brzké jaro, kdy ustoupí mrazivé počasí," uvedl k novince ředitel VLS Petr Král.
Celý článek naleznete zde.