Kvůli kůrovci vytěží Lesy města Brna, největší městský podnik v Česku starající se o lesy, třikrát více dřeva než před dvěma lety. Hospodaření firmy sice zůstává v plusu, do budoucna však ředitel Jiří Neshyba čeká problémy.
„Je možné, že se v příštích letech budeme muset obrátit na město, protože nebudeme mít příjem z prodeje dřeva," prohlásil ředitel, který letos musel investice seškrtat na polovinu.
- Když to vezmu sportovní terminologií, jaký je stav zápasu vy versus kůrovec?
V tuto chvíli jako lesáci hodně prohráváme. Přemnožení nejen v našich lesích je razantní, na což lesníci nebyli schopni reagovat. Možná někteří z nás mohli být zodpovědnější, a kdybychom více pracovali v lese, mohli jsme tempo této kalamity zpomalit.
- Zanedbali jste tedy něco i vy jako Lesy města Brna?
Troufnu si říci, že ne, ale je tady spousta menších i větších vlastníků, kteří na ten stav rezignovali, kůrovcové dříví nevyhledávali a včas nezpracovávali, čímž se kůrovec přemnožil. Nemáme navíc jen jedno rojení a jedno napadnutí stromu, ale brouk vylétne až čtyřikrát a množí se geometrickou řadou. Normálně by se strom bránil zalitím kůrovce smůlou, ale v období sucha je oslabený, obrana není možná.
Celý článek najdete zde.
Komentáře
Zanedbal určitě to že , vyhnal z lesa těžâky koně a traktory , vsadil na lacinou harvestorovou technologii . My Vàs nepotřebujeme máme harvestory , tak to probíhalo posledních cca 20 let . Vyhnali z lesa lidi co mohli dělat taky pro malé vlastníky lesa , a dopadlo to tak jak dopadlo .
Malý vlastník, ten může jen rezignovat v tomto bordelu.