Bude Ždánický les něco jako lesnická laboratoř pro návrat středního lesa? A má smysl zkoumat a obnovovat tento historický způsob hospodaření? O středním lese jsme si povídali s Janem Kadavým z Mendelovy univerzity, který spolupracuje na projektu Obnova hospodaření tvarem lesa středního v kategorii lesů zvláštního určení.
Spolupracujete na projektu mapování středního lesa v majetku Lesů ČR. Mapování začalo ve Ždánickém lese. Proč právě tady?
K této lokalitě nás přivedly a doporučily nám ji k řešení samy Lesy ČR. Shodou okolností v oblasti Ždánického lesa ještě nedávno probíhala poměrně živá diskuse mezi lesníky a veřejností o tom, jak tady hospodařit. Veřejnosti se nelíbily dosavadní praktikované způsoby obhospodařování, vše vyústilo v dnes již známé Memorandum.
Celý rozhovor najdete zde.
Komentáře
Jestli nejni problém v tom, že takové rozdělení je až výmyslem posledních desetiletí. Dřív se prostě les těžil dle potřeby, nebyl ani takový, ani makový. V tom, co se tady prezentuje jako "střední les" nikdy moc nebude fungovat ekonomika. A, ač je to ekologicky bohatší jak plantáž "vysokého lesa", nebude to nikdy tak bohatý, jako při normální toulavé seči - těžba probíhá nepřirozeně jednak v nárostech a jednak v zababčených prosychajících "výstavcích".
O co ekologičtější a ekonomičtější je těžit jen velké stromy postupně, jak dorůstají. A nemusíte tam každejch dvacet let pojíždět s harvestorem - což taky asi dřív nebylo.
A na kotárech ten les světlej bude až, až.
To dělá třeba s borovicí město Doksy.
Jenže tam se přesně těží až ty silné stromy, palivo, jak je třeba, to je úplně něco jinýho.
Sedí tak asi to Bulharsko - kde ale v podstatě les v našem slova smyslu není - vidláci prostě mají právo těžit na palivo jen tenké dřevo, a silné tam zatím moc není. Jsou to stále spíš lesy pastevní - co se dubu týče. Takže zase žádnej "střední les".
To je pane biodiverzita.
https://www.youtube.com/watch?v=xYZ_vO6Q7b8