Přestože je recyklace odpadního dřeva nedílnou součástí odpovědného odpadového hospodářství, je tomuto tématu věnováno podstatně méně pozornosti, než si zaslouží.
I proto Česká akademie zemědělských věd společně s Platformou pro bioekonomiku ČR v průběhu letošního září uspořádala tematické workshopy pro odbornou i laickou veřejnost.
Jedním z přispěvatelů k této problematice byl i člen České asociace odpadového hospodářství, společnost Kronospan CR. Její zkušenosti potvrzují, že důležitost recyklace dřeva je nepopiratelná. Největšímu zpracovateli dřevního recyklátu v Česku projde ročně rukama 400 000 tun recyklátu, čímž uspoří dva miliony tun oxidu uhličitého a každý rok tak zachrání 600 000 stromů, které nemusí být pokáceny. Díky pokročilým technologiím je také možné zpracovat i dřevo napadané kůrovcem, jehož kalamitní šíření již několik let široce poškozuje české lesy.
Výrobky Kronospanu nacházejí uplatnění v nábytkářské výrobě, v truhlářství nebo ve stavebnictví. Společnost ve výrobě materiálově využívá recyklát, tedy stavební a demoliční dřevo, obalový materiál, nábytek či velkoobjemový dřevní odpad. Tyto materiály pro recyklaci odebírá jak od odpadářských společností, tak od stavebních firem, výrobců nábytku, truhlářů, sběrných dvorů i řízených skladů obcí a měst. Materiálové využití „starého"dřeva a výroba nových plnohodnotných výrobků, například dřevotřískových a laminovaných desek, probíhá s využitím moderních pokročilých technologií, které splňují požadavky nejlepších dostupných technik.
Celý článek naleznete zde.