ZLÍNSKÝ KRAJ - Umělé zalesnění na ploše 409 hektarů a vysazení 2,9 milionů sazenic . Takový je letošní plán státního podniku Lesy České republiky ve Zlínském kraji. Za tak značnou nutností zalesňování stojí z velké části kůrovcová kalamita. Na celkovém objemu těžby dřeva se to napadené kůrovcem totiž podílí takřka ze dvou třetin. Nejhorší je situace na Rožnovsku.
Ve Zlínském kraji podnik Lesy České republiky vytěžil od ledna do konce října letošního roku celkem 504 080 m3 dříví. Z toho 325 419 m3 spadá do kategorie kůrovcového dříví. Pro srovnání – vloni činil objem těžby kůrovcového dřeva 372 402 m3 a podnik evidoval přes 800 hektarů holin. Kůrovcová kalamita je problémem v celé České republice. „V říjnu letošního roku jsme evidovali 25 900 hektarů holin, z toho po kůrovcových těžbách to dělá asi 20 000 hektarů," řekla mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová. Podnik tak hodlá letos použít na zalesňování 55 milionů sazenic . Skutečný objem výsadby ale může ovlivnit počasí.
Pokud jde o druhovou skladbu dřevin , Lesy České republiky pokračují v trendu zvyšování podílu listnáčů . „Převažují buky a duby , zastoupení mají i borovice , jedle , lípy , břízy a nad 600 metrů nad mořem v příhodných oblastech i smrky ," dodává Eva Jouklová. Zalesněno tak bude zhruba 9 000 hektarů holin.
Celý článek najdete zde.