logo Silvarium tisk

Glasgow/Moskva 2. listopadu (ČTK) - Rusko přijímá energická opatření, aby zachovalo své lesy, které tvoří asi pětinu všech lesů na světě. Prohlásil to ruský prezident Vladimir Putin v předem nahraném projevu k účastníkům konference OSN o klimatu COP26. Putin, podobně jako čínský vůdce Si Ťin-pching, nepřicestoval do Glasgow, kde se konference koná, ale v černomořském letovisku Soči pořádá pořady ohledně zvyšování obranyschopnosti země.

Ekologové upozorňují, že každoročně během sezóny lesních požárů shoří na Sibiři - a čas od času i v evropské části Ruska - miliony hektarů lesních porostů. Některé požáry úřady ani nehasí, pokud dospějí k názoru, že hašení by vyšlo dráž než škody způsobené ohněm v odlehlých a často špatně dostupných končinách. Místy se ale situace natolik vymkne kontrole, že dým z lesních požárů týdny dusí i vzdálená města a vědci přemítají o dopadech na globální oteplování. Experti ve službách ruského státu ale kritiku odmítají s tím, že požáry každoročně pohltí jen zlomek celkové rozlohy ruských lesů.

V naší zemi se nachází okolo pětiny všech světových lesů. Přijímáme ta nejserióznější a nejenergičtější opatření pro jejich zachování. Zdokonalujeme řízení lesního hospodářství, bojujeme s nelegálním kácením a lesními požáry, zvětšujeme plochy, kde se lesy obnovují. Důsledně zvětšujeme financování zaměřené na tyto cíle,“ řekl Putin podle agentury RIA Novosti. „Vytkli jsme si za cíl dosažení uhlíkově neutrální ekonomiky nejpozději v roce 2060. Rusko se přitom opírá i o jedinečné bohatství lesních ekosystémů a jejich významný potenciál při pohlcování skleníkových plynů,“ řekl Putin podle agentury TASS.

Rusko podle svého prezidenta podporuje návrh společné deklarace o lesích, vypracované v rámci klimatického summitu OSN v Glasgow. „Předpokládáme, že realizace deklarace povzbudí bližší partnerství všech zainteresovaných států při záchraně lesů,“ řekl Putin a dodal, že to poslouží k dosažení cílů pařížské dohody o klimatu.

Světoví lídři se v pondělí na klimatické konferenci COP26 v Glasgow zavázali, že do roku 2030 zvrátí úbytek světových lesů. Ke společnému prohlášení se připojilo přes 100 států včetně Brazílie. Prvních dvou dnů schůzky se účastní nejvyšší představitelé řady zemí, které jednají o konkrétních cílech v boji proti globálnímu oteplování, o obnovitelných zdrojích energie, ochraně přírody, šetrných způsobech dopravy, rovnosti pohlaví nebo o zapojení mladé generace.

Putin v pondělí odmítl obvinění ze strany USA, že jeho země nedělá v boji proti klimatickým změnám dostatek, uvedla agentura Reuters. Rusko týž den schválilo dlouhodobou vládní klimatickou strategii, jejímž cílem je uhlíková neutralita do roku 2060. Odborníci na změny klimatu ale nejčastěji uvádějí rok 2050 jako nezbytný termín pro zastavení uhlíkových emisí, pokud má svět zabránit nejextrémnějšímu globálnímu oteplování.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě