Investoři se odklánějí od zemědělské půdy a začínají se zaměřovat na lesy. Těch se mnohdy malí vlastníci zbavují, protože si nevědí rady s rozsáhlou kůrovcovou kalamitou. Na rozdíl od ornice lesy zlevňují.
Podle serveru Farmy.cz se od roku 2010 do roku 2016 cena za hektar zemědělské půdy zdvojnásobila. Ze zhruba 100 tisíc korun se vyšplhala na více než 200 tisíc. Už o rok později raketové zdražování zpomalilo. Loni pak ceny začaly stagnovat okolo 240 tisíc korun za hektar, což trvá dodnes.
Ještě před třemi lety byla zemědělská půda mezi českými milionáři jasná investiční jednička. Více než dvě pětiny respondentů v průzkumu J&T Wealth report 2016 si od ní slibovalo největší návratnost. Nešlo ani tolik o příjmy z pronájmu pozemku zemědělcům, spíše se očekávalo, že ceny porostou. Letos už půdě věří jen pětina.
„Stejně jako u nemovitostí narážejí i ceny polí na svůj strop, už to není tak zajímavá investice," řekl serveru iHNed. cz Jaroslav Urban z Farmy.cz. A právě proto, že experti už další výrazné zdražování půdy nečekají, investoři v ní přestávají vidět potenciál zhodnocení peněz. Podle Marka Smýkala z Českého fondu však u půdy existuje velké rozpětí a velmi záleží na mnoha kritériích: kde se půda nachází či jak je úrodná.
Celý článek najdete v Týdnu.