Podtitulek: Nejlevnější a zároveň nejúčinnější ochranou stromků je podle odborníků jejich znehodnocení
Autor: PETR JENÍK
Rubrika: ČESKOLIPSKO
Českolipsko/ Vánoce jsou za dveřmi a vánoční stromky jsou pro mnoho lidí příliš drahé. Vydávají se proto do lesů, aby zde svůj sváteční jehličnan pořídili za pět prstů.
To se samozřejmě nelíbí majitelům lesů ani lesníkům. "Každý rok bojujeme proti zlodějům stromků mnoha různými způsoby," říká ředitel Vojenských lesů a statků v Mimoni Jiří Janota. "Boj proti nim je však velmi těžký a vzhledem k rozsáhlosti našich lesů téměř nemožný. Ani to nás však neodradí proti dalším bojům proti nim," dodává.
Proti zlodějům vánočních stromků se brání lesníci mimo jiné zvýšenými pochůzkami svých pracovníků, což je pro mnoho majitelů lesů velmi drahé a neefektivní. Jeden člověk nemůže být na více místech najednou a odhalit zloděje je pro něj spíše otázkou náhody a štěstí. Lesníci proto hledají jiné možnosti jak se proti devastování svých lesů bránit.
Další takovou možností je postřik mladých stromků speciálním roztokem, který v pokojové teplotě začne nesnesitelně zapáchat. Ani to však není nejlevnější a pokud o tom nedají lesníci případným zlodějům vědět na cedulích, nezabrání jim to stromek si odnést. O zapáchajícím postřiku se dozví až doma, ale stromek se do lesa už nevrátí. Pouze zloděje potrestá a ten je donucen stromek vyhodit a koupit si nový. V horším případě se vrátí do lesa a pokouší štěstí jinde. Zapáchající postřik tak nejen, že zlodějům nezabrání, ale může způsobit i více škody než užitku.
Nejúčinnější a zároveň nejlevnější variantou, jak se proti krádežím mladých stromků bránit, je jejich znehodnocování. "Všichni naši zaměstnanci, kteří provádějí pochůzky po svých revírech, dostávají v období před Vánocemi úkol mladé stromky znehodnocovat," sdělil pracovník Vojenských lesů a statků divize Mimoň Jan Klíma.
"Lesníci olámou ty nejhezčí větve ze stromku a pro zloděje se stromky stanou nepoužitelné. Větvičky lámeme tak, aby stromek nebyl atraktivní ani z jedné strany," dodává s tím, že stromkům to nemůže nijak ublížit.
Krádež vánočních stromků v lese je přestupek, za který hrozí vysoké pokuty. V některých případech však může policie zahájit i trestní stíhání.
"Stromky v lesích kradou většinou nenapravitelní zlodějíčci. U takový lidí pak přihlíží policie i na jejich trestní minulost. I krádež stromku se může považovat za trestní čin," říká Jaroslav Řezáč z českolipské policie.
"Stejně tak se krádež vánočního stromku může stát trestním činem v případě, že jeho hodnota překročí pět tisíc korun. Stromky ve městech mají daleko vyšší hodnotu než stromky v lesích a mnoho z nich má hodnotu i několikanásobně vyšší než uváděných pět tisíc," varuje případné zloděje městských stromků Jaroslav Řezáč.