logo Silvarium tisk

Zahrazení potoka má chránit lidi z Moravan před velkou vodou. Obec uvažuje ještě o jedné nádrži, která měla vzniknout už dřív.

Moravany, Čeložnice – Na konci osmdesátých let zaplavilo střed Moravan bahno z polí. Když tehdy rodák Jiří Lupač přišel domů, čekal na něj jeho otec. Obuli si holínky a šli pomáhat lidem. „Na povodně si moc dobře vzpomínám. Oškrabovali jsme bahno až do rána,“ řekl Lupač. Podobným situacím má předcházet nová nádrž.
Moravany se s povodněmi snaží ze všech sil bojovat. Spolu s Čeložnicemi a Hýsly se spojily na konci devadesátých let do mikroregionu Moštěnka. Hlavním cílem mikroregionu byla spolupráce na protipovodňových a protierozních opatřeních. Časem se přidal Kostelec.
Součástí této spolupráce byla i příprava nádrží skládajících se z hráze a místa na jímání vody. Jedna z nich už obec chrání od severovýchodu u Moravanského potoka. Druhá má vzniknout na severozápadě – na Čeložnickém potoce. Oba dva se právě v Moravanech stékají. „Od Čeložnic se při prudkém jarním tání nebo při prudkých deštích rozlévala voda na zemědělskou půdu i do zahrad ve spodní části Moravan,“ zdůvodnil moravanský starosta Jan Dočekal stavbu suché nádrže Čeložnice.
Tu plánují Lesy České republiky, které jsou správcem Čeložnického potoka. Stavba by mohla odstartovat na podzim letošního roku a skončit v závěru toho příštího. „Rozpočtovaná cena je necelých sedm milionů korun. Podařilo se nám dořešit majetkoprávní vypořádání včetně zátopy poldru a přeložky příjezdové cesty,“ uvedla mluvčí státního podniku Eva Jouklová. Dílo vznikne jižně od Čeložnic poblíž silnice, která je spojuje s Moravany.
I v Čeložnicích pravděpodobně letos začne výstavba suché nádrže Horky severně od obce. „Podle informací Lesů ČR už je vybraná i dodavatelská firma. Až vše na jaře uschne, může nejspíš začít se stavbou,“ přiblížil čeložnický starosta Jan Zbořil.
První ochrannou hráz v Moravanech dokončilo Povodí Moravy asi před dvěma lety. Ačkoliv při povodních asi pomůže, pro obec je důležitější původně plánovaný jižněji položený poldr. Stát měl poblíž zemědělského družstva. „Už jsme měli i stavební povolení, ale ministerstvo zemědělství si nechalo udělat rozbor. Pak prohlásilo, že na ochranu Moravan bude stačit jenom horní nádrž. Jenže ta požadavek na ochranu obce neplní tak dobře,“ vysvětlil starosta Dočekal. Spodní poldr by totiž zachytával vodu z polí, které leží mimo oblast pokrytí toho horního.
Podobný názor má i moravanský rodák Lupač, který kolem hráze často chodí do vinohradu. „Horní nádrž je zbytečná. Měli udělat spíše hráz pod zemědělským družstvem. Z polí okolo totiž teče směrem k obci voda,“ upozornil. Ochránci přírody považují suché nádrže za lepší řešení než například přehrady. Přehrazením údolí se totiž podle nich zaplaví a zničí širé okolí. „Stává se, že poldry vznikají tam, kde jsou projekty a vypořádané pozemky. A ne tam, kde je potřeba. Někdy mi to připadá jako v jednom vtipu. Člověk hledá korunu pod světlem proto, že se tam lépe hledá, ačkoliv ji ztratil za rohem,“ vyjádřil se ekolog z institutu Veronika Mojmír Vlašín. Na devátou hodinu dopolední osmého března je naplánovaný sraz na obecním úřadu v Čeložnicích. Pozvaní na na něj byli všichni, koho se stavba nádrže týká.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě