logo Silvarium tisk
Název: Proti kůrovcům jsou lesy na Litoměřicku ochráněny
Zdroj: Litoměřický deník
Datum: 07.06.2007
Podtitulek: Lesníci se na případnou kalamitu připravili. V lesích jsou stovky lapáků a lapačů
Autor: MICHAL ZÁVADA
Rubrika: Moje Litoměřicko


Litoměřicko/Proti kůrovcové kalamitě by měly být lesy na Litoměřicku ochráněny. Slibují to lesníci Lesů České republiky. Zvýšené nebezpečí napadení lesů v okrese způsobilo jednak jarní suché počasí a především lednový orkán Kyrill. Po něm zůstalo v lesích na Litoměřicku více než dvaadvacet tisíc kubíků padlého dřeva. "Očekáváme, že se nám případnou letošní kalamitu podaří podchytit a lesy nebudou ve větší míře napadeny. Provedli jsme velkou řadu preventivních akcí," upozorňuje Luděk Šír, lesní správce Lesů ČR na Litoměřicku. Jak ještě dodal, lesníci položili v okrese více než šest set třicet návnadových kmenů lapáků, které budou po náletu kůrovců odvezeny z lesů. Dalším opatřením pak byla příprava zhruba stejného počtu feromonových lapačů.
Přípravu na invazi kůrovců nepodcenili ani v litoměřických městských lesích. "Přijali jsme klasická opatření, v našich lesích jsme umístili třicet čtyři feromonových lapačů a čtrnáct lapáků. Navíc se snažíme ihned odstraňovat napadenou hmotu," sdělil Deníku Vladimír Kolář, vedoucí organizační složky lesního hospodářství na litoměřickém MÚ. Jedním z nejdůležitějších opatření ale je, aby byly v co nejkratším termínu odstraněny následky lednového orkánu.
Poškozené stromy jsou v lese totiž největším lákadlem pro kůrovce. "Ke konci května máme zpracováno přes devatenáct tisíc kubíků dřeva. V termínu, který byl stanoven, tedy do konce června, bychom zbylé tři tisíce kubíku bez problémů stihli odtěžit. Potíže však způsobil květnový silný vítr, kdy nám v revírech spadly další čtyři tisíce kubíků dřeva," říká Luděk Šír s tím, že se konečný termín protáhne do konce července. "S těžbou jsme téměř hotovi. Z počátečních šestnácti set kubíků zbývá již jen stovka," doplnil Kolář. Podle Aleny Vojáčkové, která zajišťuje státní správu obecních a městských lesů na Litoměřicku jsou na boj s kůrovci připraveni i na Úštěcku, kde jsou největší plochy smrkových porostů.
Kůrovec, lýkožrout se navrtává právě u smrkového dřeva pod jeho kůru, kde následně klade larvy, které se živí lýkem.
To je však současně hlavní výživou pro strom. Mnohdy smrky po napadení a přerušení lýkových pletiv usychají.

Foto - NEBEZPEČNÝ ŠKŮDCE. Pavel Ptáček, pracovník Lesní správy Litoměřice, ukazuje čerstvé vzorky kůry napadené kůrovcem.

Foto - Deník/Michal Závada  MICHAL ZÁVADA

[V L T A V A+P N P R E S S+L A B E]

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě