Kácení na soutoku řek Moravy a Dyje u Lanžhotu na Břeclavsku vyvolalo bouřlivou diskusi mezi tamními občany. Někteří z nich se totiž domnívají, že lesníci kácejí až příliš.
Vytvářejí prý holiny, ničí tím les, a to navíc v mimořádně přírodně vzácné lužní oblasti, které se pro její staleté stromy říká Moravská Amazonie. Lokalita měla být již před léty vyhlášena chráněnou krajinnou oblastí (CHKO). Samospráva byla ale proti a vláda od tohoto plánu upustila.
Proč není lépe chráněna?
Nyní se ale nespokojenci s těžbou ptají, proč není Moravská Amazonie lépe chráněna. Jde o rozlehlé území, které leží přímo v okolí soutoku obou řek. Přiléhají k němu oblasti patřící Slovensku a Rakousku. Celý prostor tvoří polesí Soutok, na němž hospodaří státní podnik Lesy ČR. Zlomky nejcennějšího území z této lokality jsou pod přímou správou ochranářů.
Odpůrci těžby tvrdí, že lesníci se k přírodě na soutoku chovají bezohledně. „Pastevní lesy mění ve vytěžené, byť uměle znovu zalesňované holiny bez většiny cenných živočichů i rostlin," uvádí se ve stížnosti, kterou nespokojenci adresovali vedení ministerstva životního prostředí, Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a Jihomoravského kraje.
Celý článek najdete v Právu.