ŠUMAVA Tisíce majitelů pozemků v českých národních parcích, národních přírodních rezervacích nebo národních přírodních památkách mohou mít velké potíže. To v případě, že pozemek koupili od majitele, který jej zapomněl nejprve nabídnout státu a teprve potom prodat přes realitní kanceláře. Podle právníků mohou být takové smlouvy neplatné. Zejména ty za poslední tři roky. Na pozemcích přitom už často stojí lukrativní vily, penziony či restaurace. Katastrální úřady varují, že existuje spousta zákonných ochran pozemků, které v katastrech nemovitostí vyznačeny nejsou. Lidé by se tak - jako v tomto případě - na pouhý výpis z katastru neměli spoléhat.
Na problém přišla Správa Šumavského národního parku, když ji o souhlas s výstavbou žádal developer a bývalý cyklokrosový závodník Roman Kreuziger, který na Zhůří u Horské Kvildy začal skupovat pozemky v místě bývalé vesnice, kde chce investovat a stavět několik domů.
Správa parku si ale vzpomněla na paragraf v zákoně o ochraně přírody a krajiny a začala jej uplatňovat. V něm jasně stojí, že vlastníci nezastavěných pozemků je musí při zamýšlení prodeje přednostně nabídnout státu. Až poté, když o ně stát do 60 dnů neprojeví zájem, prodat.
Takových nabídek ale za poslední roky příliš nedostala, byť na prodej jsou ročně stovky pozemků a zákon platí už od roku 1991.
„Za pětadvacet let naší praxe až do letošního roku nikdy nebylo s tímto paragrafem zákona v praxi operováno a nikdy jsme se s ním nesetkali," říká Jiřina Müllerová, jednatelka realitní firmy MÜLLER, která je lídrem v prodeji pozemků na Šumavě. Přitom se podle ní prodávaly tisíce pozemků, a to i takových, které byly zařazeny v územním plánu obcí a měst jako zastavitelné. „Na mnohých už dávno vznikly stavby v souladu s platnou legislativou. Lidé nakupovali, prodávali a na pozemcích investovali v dobré víře. Vím, že neznalost zákona neomlouvá, ale kdyby v katastru nemovitostí bylo předkupní právo vyznačeno, bylo by také respektováno," míní Müllerová.
I když neexistuje seznam pozemků, kterých se ustanovení zákona týkalo, jisté je, že jich po celé zemi jsou tisíce. Jeden takový si v srdci Šumavy pořídil i pan Jaroslav s manželkou a postavil zde penzion za sedm milionů korun. I on hovoří o tom, že neměl ponětí, že původní majitel jej má nabídnout státu. V katastru nemovitostí u pozemku žádné předkupní právo vyznačené nebylo a zákon o ochraně přírody a krajiny on ani prodávající neznali. „Kupovali jsme v dobré víře, že obchodu nic nebrání. Neumím si představit, že by park smlouvu napadl a soud mu vyhověl. Kdo by mi kompenzoval investice?" ptá se Jaroslav.
Jen na Šumavě je pozemků, které musí být přednostně nabídnuty správě parku, zhruba dvacet tisíc. V loňském roce však správa parku dostala jen dvě nabídky na předkupní práva k pozemkům o rozloze 10 hektarů, kdy oba koupila, a v letošním roce pak šest nabídek na plochy o velikosti 21,5 hektaru.
Přestože lukrativní šumavské pozemky kupovali zejména majetní podnikatelé a byli opatrní, většina z nich až dosud netušila, že by mohli mít problém. V katastrech nemovitostí totiž předkupní právo vyznačené nebylo.
Na katastr se nespoléhat Právníci se přesto shodují, že teoreticky mohou být prodeje zpochybněny. A to ty, které lidé prodali a koupili do tří let zpětně, zbylé převody už patrně budou promlčené. Stát zatím oficiálně nechce říct, zda se pustí do soudních sporů s majiteli pozemků, které mohl vykoupit. „Ani tato situace není vyloučena," říká opatrně ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený. Lidé přitom často chybně spoléhají na pouhý výpis z katastru, kde žádné předkupní právo či věcné břemeno vyznačené nejsou. „Existuje spousta zákonných ochran a práv, které v katastru nemovitostí vyznačené nejsou. Jestliže se ale jedná o pozemky v ochranných plochách, jako jsou národní parky, už vyznačená ochrana pozemku něco signalizuje a ten, kdo pozemek nabývá, by si měl zjistit, co to znamená," varuje šéfka metodiky jednoho z katastrálních úřadů.
Kauza se netýká jen šumavského parku, ale všech čtyř národních parků v Česku, 113 národních přírodních rezervací a 116 národních přírodních památek.
Komentáře
Bakala, Janeček...
Jenom aby to zase neodskákal jenom Kreuziger.
Ten už si užil svoje, když ho obvinili z dopingu.
On asi někdo dobře ví, čím se vyznamenal.
Nejenom bojem s kůrovcem.
To se asi příjemně spolupracovalo na "rozvoji" developerských projektů v NPŠ.