logo Silvarium tisk

Varšava 11. května (zvláštní zpravodaj ČTK) - Prohlídkou Bělověžského pralesa dnes prezident Miloš Zeman ukončil třídenní návštěvu Polska. V chráněné přírodní památce na polsko-běloruském pomezí se podíval i do zubří rezervace a střediska lesní výchovy. Již ve čtvrtek Zeman řekl, že jeho návštěva má být vnímána jako výraz solidarity s Polskem, které se kvůli kácení v pralese dostalo do sporu s Evropskou komisí. Dnes podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka Zeman solidární stanovisko s Polskem zopakoval.

Z Varšavy prezident do Bělověžského pralesa odletěl dopoledne vrtulníkem společně s manželkou Ivanou a s částí delegace, zpět do Varšavy přiletěl odpoledne.

Ovčáček ČTK sdělil, že ředitel národního parku seznámil Zemana s aktuální situací v pralese. "Pan prezident zopakoval své solidární stanovisko s Polskem. Během debaty zmínil i fakt, že zubři, právě z Bělověžského pralesa, jsou v České republice v Milovicích," řekl Ovčáček. Zemana s delegací poté zavezly do nitra pralesa bryčky tažené koňmi.

Podle svého mluvčího Zeman při debatě se zástupci národního parku situaci v Bělověžském pralese přirovnal k Šumavě a k tamním sporům mezi ochránci přírody a lesními hospodáři o způsobu boje proti kůrovci. Ovčáček poznamenal, že během debaty také zaznělo, že v této otázce chybí věcná diskuze a proto nastupuje debata emotivní.

Do Polska přiletěl Zeman ve středu; ve čtvrtek jednal s předními polskými představiteli včetně prezidenta Andrzeje Dudy. Po setkání s ním se na tiskové konferenci český prezident Polska zastal ve sporu s Evropskou komisí o kácení v Bělověžském pralese. Poznamenal také, že spolu mluvili o pokusech rozvrátit visegrádskou skupinu (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a vnutit jí vůli Evropské komise v některých věcech, které narušují princip subsidiarity. Podle Zemana má každá země právo rozhodovat o svých vnitřních záležitostech, a to včetně práva nakládat s vlastními surovinovými zdroji, tedy i s lesem.

Polsko se kvůli Bělověžskému pralesu dostalo před Soudní dvůr EU. Evropská komise ho totiž zažalovala za lesnické zásahy a rozsáhlou těžbu. Unijní soud dal komisi v polovině dubna za pravdu. Těžbu Polsko hájilo bojem proti lýkožroutu smrkovému, takzvanému kůrovci. Boji proti kůrovci se Zeman věnoval i v České republice, v názorech na způsob zákroku proti němu se neshoduje s některými odborníky a ochránci přírody.

Bělověžský prales je zařazen na seznam světového dědictví UNESCO a patří do sítě Natura 2000. Známý je jako poslední domov evropského zubra, žijí v něm ale i vlci a rysi. V roce 1996 se plocha parku na polském území zdvojnásobila na 10.500 hektarů. To však představuje pouhých 18 procent celkové rozlohy pralesa na území Polska. Celkem prales zabírá asi 150.000 hektarů. Jeho biologickou hodnotou přirovnávají ekologové k tropickým deštným pralesům.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě