logo Silvarium tisk

Na jejich schopnosti se přišlo náhodou. Ve Španělsku v 80. letech vysázeli různé druhy stromů, na nichž se testovala odolnost vůči jistému smrtícímu patogenu.
Ovšem v roce 2012 v dané oblasti vypukl požár, který všechny stromy spálil - tedy téměř všechny. „Z cypřišů stálezelených chytlo jen 1,27 %," sdělil pro BBC Bernabé Moya, autor nedávné studie na toto téma. Proč ohni odolaly právě cypřiše? Zachránila je voda.
„Výzkumníci zjistili, že cypřiše si ve svých jehličkách schraňují velké množství vody i za teplých, suchých podmínek," shrnují závěry na stránkách popsci.com.
Spadané jehličky vytvářejí u kmene stromu ideální vlhké prostředí, na rozdíl třeba od topolu, který také odolává ohni, ale jeho listy jsou suché a při požáru představují riziko. Není divu, že ve středomořském regionu už dávají dohromady plány, jak z cypřišů postavit co nejlepší bariéry proti ohni.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě