Chystáte-li se na houby, zákon vám zaručuje v lese svobodu pohybu. Omezení jsou mírná.
Po vlně neobvyklých tropických veder teď příjemné středoevropské zářijové počasí přímo vybízí k výletům do přírody. I v tomto případě však platné právo vytyčuje určitá pravidla, která je nutno dodržovat. Většina lidí v rámci pobytu na chatě či chalupě ráda zajde na procházku do lesa, teď jistě nejčastěji na houby. Mohou však vstoupit do kteréhokoli lesa a z něj si i něco odnést?
Ať už se jedná o les ve vlastnictví státu, nebo soukromé osoby, lesní zákon přiznává občanovi právo vstupovat do lesa, sbírat tam pro vlastní potřebu lesní plody a suchou klest ležící na zemi. Každý si přitom musí počínat tak, aby les nepoškozoval ani neohrožoval a nenarušoval lesní prostředí.
Lesní zákon navíc vyjmenovává činnosti, které jsou v lesích zakázané. Každého, aniž by zákon četl, jistě napadne, že v lesích je zakázáno kouřit, rozdělávat otevřené ohně, tábořit mimo vyhrazená místa, znečišťovat plochu odpadky a podobně. Méně lidí si už uvědomí, že v lese je zakázáno také jezdit a stát s motorovými vozidly, o čemž svědčí lesy v okolí Prahy plné zaparkovaných aut houbařů.
Porušením zákazu vjezdu a stání s motorovým vozidlem se dotyčná osoba dopouští přestupku, za který může orgán státní správy uložit pokutu až do výše pěti tisíc korun.
Ještě přísnější režim platí ve zvláště chráněných územích, kterými jsou národní parky a chráněné krajinné oblasti.
V národních parcích se navíc rozlišují ještě vnitřní zóny ochrany přírody, přičemž nejpřísnější režim platí v první zóně. Když už byla řeč o vjezdu motorových vozidel, ten je v národním parku i v chráněné krajinné oblasti mimo silnice a vyhrazená místa zakázán. Navíc může být za vjezd a setrvání motorových vozidel na území národního parku nebo za vstup do jeho vybraných míst vybírán poplatek, tak jako tomu je v Krkonoších.
Sběr lesních plodů
Výše uvedený povolený sběr lesních plodů pro vlastní potřebu platí i v chráněných krajinných oblastech a v národních parcích, pokud ovšem návštěvní řád parku nestanoví něco jiného. Je třeba dávat pozor na ostatní rostlinstvo, zejména pak na chráněné rostliny, které je zakázáno sbírat, trhat či jinak poškozovat pod hrozbou pokuty ve výši až deset tisíc korun.
Když opustíme zvláště chráněná území a vydáme se na procházku krajinou, s žádnými většími omezeními se zde nesetkáme. Každý má totiž právo na volný průchod přes pozemky, ať už ve vlastnictví státu či obce, pokud tím nezpůsobí škodu na majetku či zdraví jiné osoby a nezasahujeli tím do sousedských práv. Každý je však povinen respektovat oprávněné zájmy vlastníka pozemku, navíc na některé pozemky se toto právo nevztahuje. Konkrétně jde o sady, vinice, ornou půdu, louky a pastviny v době, kdy může dojít k poškození půdy nebo při pastvě dobytka.
Ztracené ticho
A i když je už sezona koupání v přírodě za námi, připomeňme si alespoň hlavní zásady. Vždyť za rok tu bude léto zas.
Vodní zákon považuje koupání za obecné nakládání s povrchovými vodami, ke kterému je na vlastní nebezpečí oprávněn každý. Zákon o vnitrozemské plavbě však stanoví, že je zakázáno koupat se a potápět v místech, kde tím může být ohrožena bezpečnost nebo plynulost plavby nebo jiní účastníci plavebního provozu. Pozornosti vodáků – a tato sezona trvá ještě stále – by jistě nemělo ujít, že v tomto ohledu letos nabyly účinnosti některé nové vyhlášky. V současnosti platí, že bez průkazu způsobilosti lze vést pouze malé plavidlo bez vlastního strojního pohonu, nepřesahujeli celková plocha plachet dvanáct metrů čtverečních a hmotnost tisíc kilogramů včetně povoleného zatížení.
Pro vedení ostatních plavidel je nutné podrobit se zkoušce odborné způsobilosti a rovněž lékařské prohlídce. „Kapitán" plavidla (v řeči zákona „vůdce") nese odpovědnost za bezpečnost osob na plavidle.
V posledních letech vzbuzovaly bouřlivé diskuse zejména vodní skútry. Ty se letos dočkaly nové právní úpravy v podobě vyhlášky ministerstva dopravy.
Ta je oproti dřívější vůči vodním skútrům (a rekreačním plavidlům s motorem vůbec) daleko shovívavější, zrušila například rychlostní limity a jiná omezení.
Provoz vodních skútrů je povolen na vymezených plochách. Ty si lze vyhledat na webových stránkách Státní plavební správy.
Ačkoliv vyhláška začala platit teprve v dubnu, zamítavé reakce veřejnosti na sebe nenechaly dlouho čekat.
Změnou nejsou nadšeni rybáři, ochránci životního prostředí a ani veliká část občanů. Pobyt v přírodě jim kazí pronikavý zvuk, zplodiny z naftových motorů a vyšší riziko úrazu.
Uvolnění režimu pro rekreační plavidla s motorem vítají zejména podnikatelé.
Otázkou však je, čí zájem má být vyšší.
Autorka je koncipientka v advokátní kanceláři Taylor Wessing e/n/w/c advokáti.