logo Silvarium tisk

ŠUMAVA Na pravém břehu Lipna, v okolí Železné Rudy, Hamrů i Děsenic u Boubína odborníci zjišťovali, kolik v chráněné krajinné oblasti (CHKO) Šumava zůstalo původních lesů. Výsledek? Zbytky pralesa nalezli na desítkách zkoumaných míst a předpokládají, že jich v sousedství národního parku může být dokonce více.

Výzkumný projekt uspořádala Správa NP Šumava společně s Grantovou službou Lesů ČR. Odstartoval před třemi lety. Podíleli se na něm odborníci z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví (VÚKOZ). „Po celém území CHKO jsme vybrali 31 porostů pro detailní výzkum. Ten měl odpovědět na otázku, jaká je současná biologická hodnota těchto lesů a jak s nimi hospodařit v budoucnu," vysvětluje Pavel Šamonil z mapovacího týmu VÚKOZ.

Tým zkoumal smrkovo-jedlovobukové lesy. Divoké i takové, ve kterých se v minulosti aktivně kácelo. Pro většinu platilo, že už je měli hospodáři dávno vytěžit. Jen málo z nich totiž patřilo do rezervací a jejich lesnický plán přikazoval pokácení. Vlastník to však neudělal a díky péči lesního personálu vznikly takzvané přestárlé porosty.

Celý článek najdete v MF Dnes.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě